Severokorejský problém: dokáže Trump dostat na palubu Čínu?

AP. Prezident Donald Trump si je před očekávanou schůzkou s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, že je „zcela“ schopen zvládnout severokorejský problém.

Už o víkendu se Trump nechal slyšet, že pokud se Čína k americkému úsilí nepřidá, je připravený jednat sám. Naznačil ale, že by byl mnohem raději, kdyby měl v této věci Čínu na palubě. Kvůli jejímu politickému i hospodářskému vlivu na Pchjongjang.

Skutečností je, že Čína je z 90 % obchodním partnerem Severní Koreje, což znamená, že její kroky či případné sankce by byly zásadní. Ti, kdo v USA podporují sankce jako způsob řešení severokorejského problému věří, že by právě ony donutili Severní Koreu se nukleárních zbraní vzdát. To ale není jisté, protože příliš mnoho tlaku by mohlo vést k válce s obrovskými dopady, a to vzhledem k celkovému regionálnímu kontextu.

Imploze či  zhroucení Severní Koreji na druhou stranu bude znamenat další problém s dramatickými sociálními a dalšími dopady. Například masivní uprchlickou krizi, píše analýza AP dále.

V případě, že by se Trump opravdu odhodlal k radikálními řešení sám, musí to být velmi chytré a promyšlené řešení, protože rizika jsou extrémně vysoká. V daný moment se má za to, že kupříkladu Severní Korea je už schopná nukleárně napadnout Japonsko a s ním americké vojenské základny na ostrovech.

Cokoliv má Trump namysli a bude jednostranné a změní status quo na poloostrově by mohlo dále antagonizovat nejenom Čínu, ale také Rusko. Obě země mají v Severní Koreji a na poloostrově své zájmy.

Také velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová vedla před očekávaným jednáním poměrně ostrou rétoriku na adresu Číny, které podle jejích slov „musí spolupracovat“, protože je to jediná země, která „muže Severní Koreu zastavit“. Otázkou, je, co budou Spojené státy dělat, pokud Čína nebude kooperovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.