Španělsko se v kompromisním rozpočtu odklání od politiky škrtů

Reuters. Španělská menšinová vláda odhalila ve zpožděném návrhu rozpočtu pro rok 2017 nárůst platů pro pracovníky veřejné správy a více výdajů na sociální opatření. Tím se dále posunula od roky prosazované politiky austerity (škrtů), protože se pokouší získat opozici, aby návrh podpořila.

Rozpočet otestuje konzervativního premiéra Mariana Rajoye a jeho čtyřletý mandát poté, co byl v říjnu minulého roku znovu dosazen s nejslabší podporou v parlamentu v moderní španělské historii.

Nárůst pracovních míst a exportu rozjasnil vyhlídky, zlepšující se veřejné finance dávají Rajoyovi více prostoru k výdajům.

Jsou zde zdroje pro boj proti chudobě dětí a pro pomoc nezaměstnaným, i plány dát asi 250 000 trvalých smluv pro pracovníky s dočasnými smlouvami ve veřejném sektoru. Také by mělo vzniknout 8 000 nových pracovních míst pro učitele a policii.

Veřejní zaměstnanci dostanou přidáno o 1 %, i když inflace tento rok dosáhne asi 1,5 %

I tak se veřejné výdaje v tomto roce nezvýší, vláda chce, aby se deficit snížil na 3,1 % z 4,54 % v roce 2016.

Vláda také souhlasila se snížením DPH na lístky do divadla a koncerty poté, co se navýšení daně v uměleckém sektoru ukázalo být značně nepopulární.

Ministr pro rozpočet Cristobal Montoro uvedl, že „se jedná o rozpočet, který pomůže ekonomickému růstu a vytváření pracovních míst. Zdůrazňuje sociální výdaje, je to sázka na stabilní zaměstnání ve veřejném sektoru.“

Španělský veřejný deficit v roce 2016 poprvé od finanční krize zapadl do cílů EU.

Rajoyova středo-pravicová vláda bude spíše spoléhat na silný růst a daňové příjmy, aby deficit dále snížila, než na škrty, které dominovaly v prvním období.

Vláda uvedla, že se bude držet „velmi konzervativní“ předpovědi růstu 2,5 % HDP pro tento rok. Někteří ekonomové předpovídají, že ekonomika může růst i rychleji.

Ale data vysílají stále smíšené signály. Maloobchodní prodeje v lednu klesly poprvé po dvou a půl letech, když vzrostla inflace. A stagnovaly v únoru.

Dvě opoziční strany, středolevicoví Socialisté a proti škrtům zaměření Podemos už oznámily, že budou hlasovat proti rozpočtu.

Socialisté uvedli, že růst 1 % ve veřejném sektoru je nedostatečný k ochraně kupní síly.

Poté, co Rajoy sesmolil dohodu se čtvrtou největší silou v parlamentě, Ciudadanos, láká také regionální strany Kanárských ostrovů a Baskicka, aby mu pomohly.

Rajoyova strana má 137 křesel z celkových 350 a ke schválení rozpočtu je potřeba mít 176 hlasů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.