Macron obvinil Le Penovou z toho, že chce ekonomickou válku

Financial Times Dva hlavní kandidáti prezidentských voleb ve Francii Macron a Le Penová se střetli v další předvolební debatě. Nesoulad se týkal také evropských témat. Macron obvinil Le Penovou, že chce rozpoutat ekonomickou válku.

Zdá se nicméně, že v této debatě uspěl levicový kandidát Jean Luc Mélenchon, na druhém místě pak centrista Macron. Macron tentokráte, jak uvádí Financial Times, nad Le Penovou v přestřelkách vítězil. Obvinil ji, že odchod z eura povede k tomu, že Francie bude ještě chudší a že by odchod z EU mohl přímo rozpoutat válku.

„To, co navrhujte, je snížení kupní síly. To, co navrhujete, je ekonomická válka. To, co navrhujete, je nacionalismus. Nacionalismus je válka. Já pocházím z regionu, kde je plno hřbitovů.“

Politika opuštění eura je možnou slabou stránku kampaně Le Penové, neboť to podporuje jen pětina Francouzů.

Le Penová ovšem udeřila v tom, že Macron jen předstírá, že je novým kandidátem a že je ve skutečnosti součástí starého politického systému. „Neměl byste předstírat, že jste něco nového, když mluvíte jak stará fosilie, stará alespoň padesát let.“

Obvinila také Macrona z podpory volného obchodu a doporučila mu, aby si pohovořil se zemědělci.

Podpora obou kandidátů je zhruba vyrovnaná před prvním kolem, které se uskuteční 23. dubna. Ve druhém by podle předvolebních průzkumů měl Macron Le Penovou porazit.

Předvolební debata zastihla ve vynikající formě krajně levicového kandidáta Mélenchona, který v průzkumech rychle posiluje. Prozatím v průzkumech předháněl socialistu Hamona, nyní se dotahuje na konzervativního Fillona. Pokud by se mu ho podařilo předhonit, byla by to zcela nová situace. Hlavní tři kandidáti by poprvé nebyli z klasicky nejsilnějších politických stran. Bylo by to poprvé od konce války.

!Argument pro Vás  sleduje  předvolební boj ve Francii!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.