Setkání Trumpa a Si zastíněno útokem na Sýrii

Financial Times. Útok může dodat důvěryhodnost americkým výhružkám vůči Severní Koreji a Jihočínskému moři, napsaly Financial Times.

Donald Trump ve čtvrtek večer vtipkoval o tom, že od čínského prezidenta „nezískal nic, absolutně nic.“ Naznačil ovšem první náznaky vzájemného porozumění.

Hlavní jednání jsou naplánována na pátek, ovšem jsou zastíněna americkým útokem na Sýrii.

V souvislosti s tímto útokem se objevilo čínské vyjádření: „Čína nikdy nezasahuje do vnitřních záležitostí jiných zemí. Syrský prezident byl zvolen syrským lidem a my tento výběr respektujeme.“

Jedním z témat jistě bude Severní Korea, kde chtějí USA Čínu dotlačit k silnější akci. Řada odborníků varuje před americkým unilaterálním řešením. Někteří upozorňují na to, že před Čínou nelze používat politiku blafování, jiní zase namítají, že Severní Korea je silně militarizovaný stát a rizika jsou tím pádem obrovská.

Uvádí se ovšem také, že právě čínský prezident může být „divokou kartou“, neboť se ví, že jeho míra frustrace s Kim Jong Unem je velmi vysoká.

Očekává se, že nic zásadního se v Trumpově sídle nedohodne. Spíše něco, co by mohl Trump „tweetovat“, tedy např. to, že bude Čína nakupovat více amerického zboží, či navýšení svých amerických investic. Čínská agentura oznámila, že Trump přijal pozvání přijet do Číny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.