Řecko pospíchá, aby si zajistilo další tranši pomoci

Financial Times. Ministři Eurozóny si pochvalují pokrok ve vyjednávání. Řecko dál pokračuje ve vyjednáváních o reformě trhu práce a snížení penzí, které jsou podle věřitelů potřeba, aby se Řecko dostalo k další tranši z balíku pomoci ve výši 86 mld. eur. Napsaly o tom Financial Times.

Spěch je dán tím, že Řecko chce mít uzavřenou dohodu dříve, než bude muset v červenci splatit celkem asi 6 mld. eur.

Dohoda je klíčová pro udržení MMF ve hře. Jeho participace na záchranném programu je klíčová hlavně pro Německo. Pierre Moscovici, eurokomisař pro ekonomiku, dokonce uvedl, že rychlá dohoda je nezbytně nutná, protože jinak Řecko riskuje fiskální škody.

Uvedl také, že „Řekové již hodně trpěli a potřebují vidět světlo na konci dlouhého tunelu austerity.“

I když ale bude dohoda dosažena, je zde ještě trnitá cesta jednání s MMF, které bude bezesporu zahrnovat těžkou otázku odpuštění části dluhu.

Kvůli vysoké nejistotě dál z Řecka odcházejí vklady, za leden a únor více než 2 mld. eur. Nezaměstnanost se zasekla na 23 %, což je nejvyšší hodnota v EU a řecká ekonomika v posledním čtvrtletí minulého roku klesla o další 1,2 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.