Čína nabídla ústupky, aby odvrátila obchodní válku s USA

Financial Times. Prezident Si nabídl při jednáních na Floridě Trumpovi rychlé zisky na finančním trhu a u hovězího. Čína nabídne USA lepší přístup na trh finančních služeb a americké exporty hovězího, aby odvrátila hrozící obchodní válku s USA. Na první schůzce mezi Trumpem a Si se oba dva prezidenti shodli na potřebě zlepšení obchodu, a to během sta dnů. Ústupky v oblasti finančních služeb a hovězího jsou pro Čínu relativně snadné.

Doposud platí, že zahraniční investoři v Číně nesmí držet většinový podíl v pojišťovacích firmách. Největší firmy na tomto trhu a také na trhu cenných papírů Citic Securities a China Life Insurance jsou nyní obrovskými firmami a obávanými konkurenty na světovém trhu.

Ústupek v podobě majoritního zahraničního vlastnictví byl diskutován již za Baracka Obamy.

Čína je také připravená na zrušení zákazu dovozu hovězího masa, který platí od roku 2003. Může také nakupovat více zemědělských produktů, a tak přispět ke snížení obchodního deficitu USA ve výši 347 mld. dolarů, který vyvolává napětí.

Komplexní dohoda mezi USA a Čínou je hudbou daleké budoucnosti, ale možné doufat v několik malých dohod v následujících měsících. Trump tweetoval, že na prvním summitu byla vytvořena „dobrá vůle a přátelství.“ Dodal ovšem: „Ale jen čas poví, co bude dál s obchodem.“ Je možné, že se Čína prostě zaváže k tomu, že bude dovážet více amerického zboží, čímž napodobí Japonsko v 80. letech.

Obchodní expert Chad Bown přiznává, že takovýto přístup může mít krátkodobý dopad na snížení obchodního deficitu, má to ale své limity. „Nebudeme do Číny vyvážet hromady oceli.“

Díky ekonomickému stimulu, vyrábí nyní Čína více oceli než zbytek světa dohromady. Čína nyní roste relativně pomalu, takže snížená domácí poptávka vedla k nárůstu exportu oceli, což vedlo ke kolapsu cen na světovém trhu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.