Čínsko–americký summit: Trump tlačil na Čínu ohledně Severní Koreje a obchodu

Reuters. Prezident Trump tlačil na čínského prezidenta Si Ťing-Pchinga, aby udělal více k zabrzdění jaderného programu Severní Koreje a také aby pomohl snížit vysoký deficit USA s Pekingem. Jeho rétorika ale byla nicméně dle Reuters umírněná.

Trump veřejně hovořil o „pokroku“ v řadě témat, ale nebylo dodáno dost detailů, kromě čínského souhlasu ke spolupráci na překlenutí rozdílů a nalezení společného základu pro kooperaci.

Trumpovi poradci si nárokovali úspěch u tématu obchodu s tím, že čínský prezident souhlasil se stodenním plánem na obchodní jednání s cílem navýšení amerických exportů a snížení čínského obchodního přebytku s USA.

Tillerson také uvedl, že prezident Si souhlasil se zvýšenou spoluprací v omezování jaderného programu Severní Koreje, i když nebyl udán žádný nový vzorec postupu proti vzpurnému chování Pchjongjangu.

I když Trump v minulém týdnu tweetoval o očekávání obtížných jednání, v pátek nejenže nasadil odlišný tón, ale dokonce se vyvaroval i veřejných pochybení v protokolu, která by mohla čínského prezidenta uvést do rozpaků.

„Dosáhli jsme s Čínou obrovského pokroku v našich vztazích,“ řekl Trump novinářům. „A dalšího pokroku ještě dosáhneme. Vztah rozvinutý prezidentem Si a mnou je myslím vynikající. A myslím, že mnoho potenciálně špatných problémů zmizí,“ dodal prezident, ale neposkytl další detaily.

I čínský prezident hovořil převážně pozitivně.

„Zabývali jsme se hlubším porozuměním a vytvořili důvěru,“ uvedl. „Věřím, že to tak bude i pokračovat směrem k vytvoření přátelských vztahů… Pro mír a stabilitu světa také splníme svou historickou odpovědnost.“

„Tak to s Vámi na 100 % souhlasím,“ odpověděl Trump.

Čínská agentura Xinhua uvedla, že čínský prezident vyzval Trumpa, aby se USA zapojily do Hedvábné stezky. Také pozitivně vyzvedl výměnu mezi vojenskými kruhu a uvedl, že Čína a USA by měly „dobře využít mechanismu dialogu v ozbrojených silách,“ ale další detaily agentura neuvedla.

Čínská média hodnotila schůzku pozitivně jako příklad toho, že konfrontace mezi dvěma světovými velmoci není nevyhnutelná s tím, že vytvořila jiný tón pro rozvoj americko-čínských vztahů.

Tillerson uvedl, že Trump přijal nabídku čínského prezidenta k návštěvě Číny. Dále oznámil, že čínský prezidentem se shodl s Trumpem v tom, že pokrok Severní Koreje v jaderné oblasti dosáhl „velmi vážného stupně.“

Wilbur Ross, odpovědný za obchod, uvedl, že i Číňané vyjádřili zájem na snížení čínského obchodního přebytu jako cesty, jak snížit svou inflaci. Neuvedl ale informace k tomu, zda USA označí Čínu za měnového manipulátora, ale odvolal se na zprávu, která k tématu bude brzy zveřejněna.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.