Rusko je zodpovědné za „smrt každého civilisty“ při Asadově útoku chemickými zbraněmi na Syřany, tvrdí Fallon

Mirror Online. Britský ministr obrany Sir Michael Fallon označil Putinův Kreml za viníka „v zastoupení“, neboť je „hlavním Asadovým podporovatelem”.  Jeho výroky zazněly poté, co ministr zahraničí Boris Johnson zrušil svou návštěvu Moskvy jen několik hodin před odletem.

 Předpokládá se, že při domnělém útoku nervovým plynem sarinem na povstalci ovládané město Chán Šajchún zemřelo 87 lidí, včetně dětí.

Americký prezident Donald Trump nařídil úder 59 balistickými raketami na základnu, z níž byl podle něj útok veden. Jednalo se o první přímý americký útok proti syrské vládě.

V článku pro Sunday Times Fallon uvedl, že Rusko musí být součástí řešení, které ukončí „nekonečné utrpení“ syrských civilistů.

 „Hlavním podporovatelem Assada je Rusko. V zastoupení je Rusko zodpovědné za smrt každého civilisty v uplynulém týdnu,“ napsal.

„Pokud chce být Rusko zproštěno zodpovědnosti za budoucí útoky, musí Vladimir Putin prosadit závazky k trvalé likvidaci Asadova arzenálu chemických zbraní a plně se zapojit do mírotvorných operací OSN.“

Znovu též zopakoval svou podporu Trumpova úderu balistickými raketami v brzkých ranních hodinách britského času.

„Útokem Tomahawků na letiště, letadla a zařízení, jejichž nasazení je předpokládáno, byl syrskému režimu vyslán jasný signál, aby si použití plynu v budoucnosti dobře rozmyslel,” uvedl.

Dodal, že nyní musí nastoupit dlouhodobé řešení občanské války, v jehož rámci již Asad nesmí být prezidentem.

„Ten, kdo používá kartáčové střely a chemické zbraně k zabíjení vlastních lidí, jednoduše nemůže být budoucím vůdcem Sýrie,“ uvedl.       

Boris Johnson plánuje na italském setkání lídrů G7 příští týden prosazovat požadavky na stažení ruských vojsk ze Sýrie.

Poté, co zrušil jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, prohlásil, že Spojené království nadále „odsuzuje“ obranu Asadova režimu Moskvou.

Zrušením jednání s Lavrovem po hovorech s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem Johnson sklidil kritiku jako „washingtonský pudl”.

Tillerson do Ruska pojede, aby „sdělil jasné a koordinované“ poselství Moskvě. Ta i nadále popírá, že syrské jednotky minulý týden chemické zbraně použily.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.