Dánsko navrhuje změnu zákona, aby zablokovalo Nord Stream 2

Financial Times. Jsou zde obavy, že Nord Stream 2 (Severní proud 2) posílí ruskou dominanci v oblasti plynu, napsaly Financial Times.

Dánská vláda chce změnit zákony tak, aby zablokovala již povolený ruský plynovod do Evropy. Je to známkou rostoucího znepokojení ohledně tohoto projektu.

Evropští úředníci hledali cesty, jak zablokovat nebo oddálit projekt Gazpromu – Nord Stream 2, neboť se obávají, že posílí ruskou dominanci na trhu plynu a také že umožní obejít Ukrajinu.

Dánové chtějí zákon pozměnit tak, aby umožňoval zahrnout do hodnocení projektů jako je Nord Stream 2 také zahraniční a bezpečnostní úvahy. V současné době jsou takovéto projekty posuzovány z hlediska environmentálního, což by projekt Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem těžko zastavilo.

Dánsko a Švédsko se k projektu mohou vyjádřit, neboť prochází jejich teritoriálními vodami.

Brusel říká, že projekt Nord Stream 2 jde proti evropským cílům diverzifikovat nabídku zemního plynu, snížit závislost na Rusku a nechat plyn dále proudit přes Ukrajinu, která potřebuje tranzitní poplatky jako zdroj příjmů.

EU tvrdí, že další dodávky z Ruska nejsou potřeba, neboť počítá s dodávkami z terminálů pro zkapalněný zemní plyn (LNG) a také s dodávkami z Jižního koridoru z Ázerbájdžánu.

Evropská komise se snažila najít právní podklad proti Nord Stream 2. Jenže právní oddělení rozhodlo, že legislativa se netýká offshorových plynovodů, s čímž německý síťový regulátor souhlasil.

Komise nyní oznámila Dánsku a Švédsku, že chce dohodu s Ruskem ohledně klíčových principů, které zahrnují transparentní fungování plynovodu, nediskriminační chování ve stanovování poplatků, přístup třetích stran a oddělení nabídky a přepravy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.