Změny na významných evropských postech: Dijsselbloem v ohrožení

Bloomberg. Nejen Jeroen Dijsselbloem, ale i další představitelé EU se budou měnit, protože jim končí jejich volební období. Bude se týkat členů Evropské centrální banky, ale i předsedy Evropské investiční banky.  Napsala o tom agentura Bloomberg.

Dijsselbloem má na starost tzv. Euroskupinu do ledna 2018, pokud ovšem do té doby „vydrží.“ Řada významných postů Evropské investiční banky a Evropské centrální banky jsou vyjednávány vládami, jmenování do ECB vyžaduje také spolupodpis Evropského parlamentu.

Je pravděpodobné, že Dijsselbloem uvolní své místo dříve. Jednak je tu neúspěch jeho politické strany – nizozemských sociálních demokratů, takže šance na to, že by znovu byl ministrem financí je mizivá.

Navíc se mu „podařilo“ urazit jiné země, které obdržely pomoc v dluhových krizích s tím že „nelze utratit všechny peníze za pití a ženy a pak žádat o pomoc.“ Ostatní ministři financí Eurozóny za tento výrok očekávají „vysvětlení.“

Ovšem Dijsselbloem má podporu německého ministra financí, Schäubleho. Podle něj se Dijsselbloem stal obětí jasné kampaně. Jeho rozhovor prý nebyl pro německého čtenáře nepřijatelný.

Nová nizozemská vláda může být ještě měsíce vzdálena, ale i bez ministerského portfolia se mu nemusí bránit v tom, aby dál vedl Euroskupinu. On sám tvrdí, že má „velmi, velmi širokou podporu“ mezi svými kolegy a že ho nikdo o rezignaci nepožádal.

Je pravděpodobné, že jeho nástupce vzejde z nějaké menší země Eurozóny, spekuluje se např. o slovenském Peteru Kažimirovi.

Důležitá je ovšem také politika. Dijsselbloem je sociální demokrat, zatímco další tři hlavní posty v EU zastávají zástupci konzervativní lidové strany. To by dále zvyšovalo šance slovenského ministra financí – nebylo by vhodné, aby všechny velké funkce vzali na sebe jen konzervativci.

Jsou tu ale také Španělé, kteří si trpce stěžují na nedostatečné zastoupení např. v ECB. To se týká i celého bývalého východního bloku. Bloomberg spekuluje, že v dalším funkčním období je možné, že některý zástupce Slovinska, Slovenska či Pobaltí se objeví i ve Výkonné radě ECB, která stanovuje monetární politiku.

Němci si také nemohou stěžovat, jak Evropská investiční banka, tak Evropský stabilizační mechanismus jsou řízeny Němci. Ovšem zatím neměli guvernéra ECB. Zde Bloomberg jako možnou náhradu Draghiho, kterému rovněž brzy vyprší mandát, uvádí současného guvernéra Bundesbanky Jense Weidmanna.

Evropská investiční banka se sice neobjevuje v titulcích tak často, ale patří k největším světovým půjčovatelům a věřitelům. Jenže mandát Němce Hoyera je možné prodloužit. Schäuble uvedl, že o tom se bude jednat až po francouzských volbách.

Jistěže tu jsou jiné otázky, uzavírá Bloomberg, volby ve Francii a Německu, možná v Itálii, nekonečná jednání s Řeckem, a také nutnost bankovní regulace a nedokonalostí ekonomické a měnové unie. Ovšem zastavilo to kdy politiky, aby jednali o svých postech?

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.