Cena ropy jde nahoru. Kvůli Libyi a Sýrii

Reuters. Ropa směřovala k 56 dolarům za barel kvůli uzavírce největšího ropného libyjského pole a napětí v Sýrii. Jsou zde také náznaky, že snížení produkce vedené zeměmi OPEC pomáhá snížit nadměrné dodávky, napsala agentura Reuters.

Libyjské pole bylo v neděli uzavřené poté, co se odehrál pokus blokace ropovodu vedoucího k terminálu. Pole se právě vrátilo k těžbě.

„Znamená to, že alespoň jeden potenciální zdroj dodatečné nabídky odpadnul, pro tuto chvíli,“ uvedl Carsten Fritsch z Commerzbank.

Ropa také vzrostla kvůli napětí v Sýrii, neboť region Blízkého východu je pověstný svými ropnými zásobami – nachází se zde asi čtvrtina světové těžby.

„Vývoj v Sýrii je potřeba zahrnout jako dodatečnou rizikovou prémii do ceny ropy, jdoucí vzhůru a to obzvláště nyní, kdy se ropné zásoby snižují a trh už není zavalen masivním přebytkem“, uvedl analytik Bjarne Schieldrop.

Očekává se také, že ropa typu Brent se ve druhém čtvrtletí průměrně dostane na hodnotu 57,50 dolarů za barel, což podle něj znamená také, že „uvidíme hodnoty kolem 60 dolarů za barel.“¨

A dále je tu snížení těžby vedené kartelem OPEC směřované ke snížení nadbytečné produkce. Ovšem Libye i Nigérie jsou ze snížení těžby vyjmuty.

Kuvajtský ropný ministr očekává, že dodržování snížení těžby bude „ještě vyšší než v předchozích měsících.“ Uvedl také, že vidí pozitivní známky snižování globálních ropných zásob.

I tak je ovšem vzestup ceny omezen to především kvůli tomu, že nárůst cen povzbudil produkci v jiných zemích, např. v USA, které pak mohou vyplnit mezeru danou poklesem těžby zemí OPEC.

Americké energetické firmy vydávají na novou ropnou produkci stále více zdrojů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.