Výsledky jednání v Moskvě: Základní neshody mezi USA a Ruskem trvají, obě strany je nyní chtějí „analyzovat“

TASS. Výsledky schůzky ministrů zahraničí Ruska USA v Moskvě shrnula ruská informační agentura TASS. Oba šéfdiplomaté v Moskvě jednali několik hodin, aby je potom odpoledne na další společné jednání přijal ruský prezident Vladimir Putin.

Podle slov Lavrova se „obě země začaly lépe chápat“ a jedním z výsledků jejich jednání je vytvoření skupiny zvláštních představitelů ruského ministerstva zahraničí a amerického ministerstva zahraničí. Skupina se má věnovat analýze existujících problémů na vztazích mezi oběma zeměmi.

Značnou část jednání zabrala otázka Sýrie, kde Rusko projevilo ochotu obnovit memorandum o zabránění incidentů ve vzdušném prostoru Sýrie. Podle přiznání Sergeje Lavrova se názory USA a Ruska v syrské otázce vážně rozešly v tématu použití chemických zbraní.

Bez ohledu na nesouhlas a nesoulad v mnoha otázkách, obě země opět potvrdily jednotný názor na boj se světovým terorismem, a to všemi prostředky.

Lavrov také řekl, že hodiny strávené s Tillersonem při jednáním nebyly k ničemu a řekl, že doufá, že takové kontakty budou mít své pokračování.

Podle slov Tillersona: „Musíme udělat všechno pro to, aby se obnovila důvěra mezi oběma našimi zeměmi a zastavit jejich degradaci.“

Ruský ministr zahraničí také kritizoval pokusy o to zhoršovat vztahy obou zemí, protože podle něj historie ukázala, že celý svět může jen získat na spolupráci Ruska a USA.

Skupina pro analýzu

Nově vzniklá skupina představitelů obou ministerstev bude podle slov Lavrova analyzovat problémy, které se mezi oběma zeměmi nakupily během prezidentství Baracka Obamy. Ruský šéfdiplomat přitom apeloval na pragmatický přístup, který podle něj při takové práci povede k výsledkům. Zopakoval také, že Rusko je připraveno vztahy zlepšovat.

Prezident Vladimir Putin nabídl Tillersonovi, že Rusko bude ochotné obnovit Memorandum o prevenci incidentů ve vzdušném prostoru, které Moskva zastavila v reakci na americký útok na syrskou základnu.

Tillerson řekl, že vedení USA a Ruska by měly udržovat kontakty pomocí vojenských a diplomatických kanálů komunikace.

Neshody kolem Sýrie pokračují

Jednání se věnovala rozsáhle Sýrii. Jak přiznal Lavrov obě strany se značně rozešly v otázce použití chemických zbraní v Sýrii. Ruská strana slovy ministra hájila nutnost vyšetření tragédie. Americký ministr zahraničí Tillerson sdělil, že nepochybuje o tom právě režim Bašára Asada nese za útok zodpovědnost. A podle něj by za to mě být potrestán.

Přitom ale oba ministři zdůraznili nutnost řešení situace v Sýrii s tím, že obě země podporují jednotnou a stabilní Sýrii, kde teroristé slovy Tillersona nemohou najít útočiště.

Americký ministr zahraničí se vrátil k formulaci požadavku o odchodu Asada, který měla také Obamova administrativa. I když připustil, že je k tomu třeba času.

Tillerson řekl, že je očividné, že se Asadův režim blíží ke svému konci a vyjádřil naději, že Rusko jako blízký spojenec Asadovi pomůže tuto skutečnost pochopit.

„K odchodu Asada musí dojít strukturovaným a organizovaným způsobem.“, doplnil Tillerson s tím, že by měl být součástí politické řešení krize.

Lavrov zdůraznil, že Rusko nesází na nějakou konkrétní osobu – Asada či někoho dalšího. Jeho slovy by měli všichni Syřané ve shodě s resolucí OSN sednout za stůl a domluvit se v rámci „inkluzivního mezisyrského dialogu“.

Schůzka dále potvrdila, že boj proti terorismu je sjednocujícím faktorem vztahů mezi oběma zeměmi, podobně jako v minulosti. Lavrov konkrétně připomenul, že svržení Asada ve skutečnosti může dát nový prostor pro Islámský stát a volal po tom stavět se k věci pragmaticky, a ne s emocemi.

Americké lodě u Korejského poloostrova jsou na plánovaných manévrech

V otázce stavu kolem Korejského poloostrova americký ministr Tillerson podtrhnul, že Washington a Moskva jsou za jedno v tom, že poloostrov musí být denuklearizován. Přítomnost amerického vojenského námořnictva v oblasti je otázkou předem plánovaných vojenských manévrů a nemá konkrétní účel, řekl dále v Moskvě.

Ukrajina: Minské dohody se musejí plnit

Tématem jednání byla také Ukrajina. Zde Lavrov řekl, že ruská strana pocítila připravenost USA pokračovat v kontaktech s Moskvou v otázce realizace minských dohod, což Moskva vítá a je na to připravena.

Jak dodal, obě země sdílejí „jednotnou pozici, že minské dohody z roku 2015 se musejí plnit“.

Tillerson na otázku novinářů odpověděl, že jednání nezahrnovala otázku sankcí, které byly na Rusko uvaleny v souvislosti s Ukrajinou.

Poslední linii rozdílných názorů mezi oběma zeměmi byla na jednání otázka kyberbezpečnosti. I tady mají obě země rozdílní názory, i když hovoří o nutnosti spolupráce. Týkalo se to především zasahování do voleb, o kterém mluvil Tillerson jako o „vážné otázce“. Lavrov doplnil, že ohledně této otázky (tj. hackerského zasahování do amerických voleb Ruskem) ruská strana nehledě na četné žádosti nedostala žádné důkazy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.