„NE“ Merkelové vůči společnému dluhu Eurozóny se stává klíčovým předvolebním tématem

Bloomberg. Kancléřka Merkelová dlouhodobě odmítala návrhy spojení dluhu Eurozóny. A nyní jí toto téma může znovu pomoci u voleb, píše Bloomberg.

Její hlavní vyzyvatel, sociální demokrat Martin Schulz, totiž v minulosti ideu sjednocení dluhu podpořil jako cestu, jak pomoci zemím, které mají problémy – a jeho volební oponenti mu to nechtějí zapomenout. I jiní v jeho straně varují, že jsou zde finanční a volební rizika spjatá s těmito návrhy. Schulz tak čelí nutnosti zarazit debatu, která by mohla vést k roztržce ve straně a odradit voliče.

Výzkumy ukazují, že se jedná o téma, kterému by se měli sociální demokraté raději vyhnout – je to červená vlajka pro většinu německých voličů. I když Schulzova nominace vyhnala preference SPD vzhůru, poslední čtyři průzkumy ukazují, že Merkelové CDU je opět nahoře.

To, že se znovu objevilo téma sdíleného dluhu, je silná karta kancléřky. Je to jedna z mnoha možností, jak se může pokusit Schulze během kampaně zdiskreditovat.

Německé ministerstvo pro ekonomiku, které se pokusilo debatu řídit, vydalo celou sadu návrhů pro emisi společného dluhu Eurozóny. Žádný z nich ale nepřijalo za svůj a varuje, že koncept tzv. evropských bezpečných dluhopisů by mohl ve skutečnosti vést ke „spojení rizika“ zadními vrátky.

Schulz se snažil tématu vyhnout tak, že hovořil o záchranném fondu, Evropském stabilizačním mechanismu. „Zbylé otázky tohoto tématu již byly vyřešeny,“ uvedl. „Nejzajímavějším bondem (v češtině také dluhopis, obligace, pozn. redakce) je James.“

Schulz a jeho strana tvrdí, že je potřeba v Evropě ukončit roky politiky austerity (škrtů), kterou prosadila Merkelová a ministr financí Schäuble jako reakci na dluhovou krizi. Merkelová tehdy řekla, že za svůj život neočekává, že budou „eurobondy“, zatímco Schulz, tedy člen Evropského parlamentu řekl, že společné dluhopisy by mohly pomoci snížit finanční zátěž jižních zemí Eurozóny.

Joachim Poss, jeden ze sociálně-demokratických zákonodárců říká, že silnější cíl ve podobě fiskální unie stojí za diskusi, ale ne ve smyslu eurobondů. „To povede jen k vyhecování kampaně proti Schulzovi.“

Merkelová si drží svou pozici s tím, že euro dluhopisy pro ni nejsou přijatelné.

CDU tématu využívá v kampani a tvrdí, že Schulz „pochoduje přímo ke spojení dluhů a k transferové unii.“

Němečtí voliči v této otázce podporují Merkelovou. Průzkum EU ukázal, že Německo má nejmenší podporu veřejnosti pro tzv. eurobondy ze všech zemí EU. Podpora je jen ve výši 24 procent. V Portugalsku je to 55 %, v Řecku 50 %.

I Schäuble si rýpnul do Schulze, když sociální demokrat nedávno uvedl, že Řecko by mělo změnit svou ekonomiku. „Najednou se mi zdá, že je z něj rozumný člověk“, uvedl Schäuble k Schulzovi. Jestliže najednou hovoří o kontinuitě evropské politiky, tak může rovnou říct, ať je znovu zvolena Merkelová, uvedl také Schäuble.

I když debata může pomoci Merkelové, „pak nepomůže Eurozóně“, uvedl k tomu ekonom Brzeski. Obrat Schulze jen ukazuje, že SPD není ochotná prezentovat jasnou a přímo vizi pro Eurozónu

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.