Čína čelí dilematu ohledně Severní Koreje. Zdrojem obav je masové uprchlictví

Reuters. Hranice mezi Čínou a Severní Koreou nejlépe ilustruje čínské dilema ve vztahu k severokorejskému režimu, napsala agentura Reuters v reportáži z pohraničí mezi Čínou a Severní Koreou. Diplomaticky izolovaný Pchjongjang závisí téměř zcela na obchodování s Čínou. Tři čtvrtiny obchodu mezi oběma zeměmi jde přes Tan-tung, ospalý přístav na severovýchodě Číny.

Obě země tu od sebe odděluje řeka Ja-lu, která bude podle slov místních prvním způsobem, jak nejen v případě války ze Severní Koreje utéct. Zatím se tak děje výjimečně, nejen vzhledem k tomu, že hraniční řeka je pod stálým dohledem ozbrojených hlídek, ale také kvůli obavám z toho, co by se stalo s příbuznými doma i ze strachu před tím, že čínské úřady uprchlíky vrátí zpátky.

Čína se obává toho, že se Pchjongjangu podaří získat funkční jadernou zbraň a balistické střely a už se podepsala pod tvrdé sankce OSN vůči režimu. Na druhou stranu se ale Peking obává, že pokud se na severokorejský režim bude tlačit až příliš, dojde k jeho kolapsu, který pak pošle miliony uprchlých Korejců přes hranici do Číny. Kromě toho zeměpisně zmizí nárazník mezi Čínou a Jižní Koreou, která je spojencem USA.

V průběhu uplynulých týdnů narostlo kolem Severní Koreje napětí vzhledem k tomu, že režim oznámil, že se chystá k dalšímu vojenskému testování jaderní zbraně. USA poslaly do oblasti svoje námořnictvo a Donald Trump pohrozil jednostrannou akcí proti Severní Koreji.

V pátek Čína sdělila, že napětí kolem Severní Koreji musí skončit, dříve než dosáhne nevratného bodu. Také v Japonsku už vláda jednala o tom, co si počít s potenciální vlnou uprchlíků ze Severní Koreji.

Čína má ale nejdelší, pozemní hranici s izolovaným státem ve svém sousedství. V oblasti řeky Ja-lu i přístavního města Tan-tung ale i přes současné napětí panuje zatím poměrně uvolněná atmosféra bez viditelných změn v oblasti ochrany hranice či zvýšené vojenské přítomnosti na hranici. Jak Reuters, dále dodává, tato oblast má typicky lehčí bezpečnostní režim než například hranice na řece Tchu-men v provincii Ťi-lin, kde je také největší koncentrace čínské armády.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.