V USA testují modernizovaný typ jaderné bomby

AP. Vědci z Národních laboratoří v Sandia oznámili úspěch při testování nové série pokusů, které zahrnují vylepšenou verzi nukleární bomby, která je součástí amerického arzenálu už desetiletí.

Práce na B61-12 trvá podle informací AP už několik let a podle oficiálních zpráv jsou právě tyto pokusy klíčové pro další úpravu bomby. Stíhačka F-16 shodila inertní verzi zbraně nad nevadskou poušť minulý měsíc, aby tak došlo k vyzkoušení jejích nejaderných funkcí a také schopnosti letadla být nosičem bomby.

Vědci nyní plánují analyzovat výsledky zkoušky z minulého měsíce. K dispozici mají data ze sledujících teleskopů, kamer na dálkové ovládání a dalších nástrojů k zjištění přesnosti a celkového výkonu bomby.

V následujících třech letech jsou v plánu další testy nukleární zbraně, jak řekli úředníci z Národní jaderné bezpečnostní správy. Program pod názvem Prodloužení životnosti má skončit v roce 2020. Bomba B61-12 nahradí čtyři starší verze amerického jaderného arzenálu a značně se odlišuje od „matky všech bomb“ – MOAB, kterou USA shodily tento pátek v Afganistánu, nedaleko hranice s Pákistánem. Na rozdíl od MOAB má jaderná B61-12 za úkol explodovat na povrchu a potřebuje být přepravena větším letadlem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.