Bývalý prezident Afganistánu nazval shození americké „matky všech bomb“ zradou

Reuters. Bývalý prezident Afgánistánu Hamid Karzaj kritizoval hození americké bomby „matka všech bomb“ a nazval ho „zradou“. Ve čtvrtek americká armáda hodila na Afganistán svojí dosud nevyzkoušenou bombu GBU-43, kde měla podle odhadů zabít na 100 podezřelých bojovníků Islámského státu.

Karzaj, který byl v prezidentském úřadě v době po americké invazi do země a s USA spolupracoval, řekl, že krok jeho nástupce v úřadě Ashrafa Ghaniho byl zradou a krokem, který narušil suverenitu země.

Karzaj se veřejně ptal po tom, jak „je možné nechat Američany bombardovat naši zemi se zbraní, která se rovná atomové bombě?“ A dále k tomu dodal: „Pokud jim to vláda dovolila, tak to bylo špatně a je spáchala tak vlastizradu.“ Řekl také, že shození bomby bylo projevem neúcty k zemi a k jejímu životnímu prostředí.

Už v době, kdy byl Karzaj prezidentem země, poškodila vztahy s USA jeho neochota souhlasit s leteckými útoky zahraničních armád. Nyní otevřeně kritizuje přítomnost a kroky USA v Afganistánu.

Jeho výroky mají vnitropolitický rozměr a přilévají olej do ohně v už tak dost citlivé situaci, kdy se o moc v zemi dělí Ghani jako prezident a jeho rival dnes premiér země Abdullah Abdullah. Karzaj má přitom značný vliv mezi etnickou skupinou Paštunů, k němž patří jak on, tak současný prezident Ghani.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.