Čínské dovozy surové ropy dosáhly rekordu a překonaly USA

Reuters.  Importy surové ropy za březen dosáhly 9,17 mb/d. Tím dosáhla Čína rekordu a překonala USA. Ukazuje tím také na silnou tvorbu ropných zásob, informovala agentura Reuters.

Údaje z března a z prvního čtvrtletí byla nad úrovní USA, alespoň podle dat EIA. Čína je tak prozatím největším světovým dovozce surové ropy.

Dodávky byly ovšem zčásti ovlivněny spěchem rafinérií poté, co obdržely kvóty pro rok 2017.

Čína také přidělila kvóty pro surovou ropu novým tzv. nezávislým rafinériím, aby se mohly zapojit do nákupů na mezinárodním trhu.

„Import surové ropy ve výši 9,2 milionů barelů za den je skutečně šokující číslo. To znamená, že Čína v březnu vytvořila téměř 1,7 milionů barelů za den zásob,“ říká Harry Liu, analytik IHS Markit.

IHS ovšem pro další měsíce očekává pokles na 8 milionů barelů za den i vzhledem k tomu, že se zmenší zásobovací kapacita.

Navíc mnoho čínských státních rafinérií bude ve druhém čtvrtletí podstupovat údržbu. Čínské dovozy surové ropy v prvním čtvrtletí vzrostly o 15 %.

Naopak, americké importy surové ropy dosáhly v březnu 7,97 mb/d.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.