Soudní proces z 11. září: jde o 4,2 miliardy dolarů od firem Bin Ládina a saúdsko-arabských bank

Newsweek. Jde celkem o deset obviněných včetně saúdských bank a firem spjatých s rodinou Usámy bin Ládina. Žaloba v hodnotě 4,2 mld. dolarů ohledně teroristických útoků z 11. září, informoval Newsweek.

Tento krok byl iniciován více než dvěma tucty amerických pojistitelů spojených s pojišťovací skupinou Travelers Cos.

Následoval po rozhodnutí Kongresu minulé září, který přehlasoval veto tehdejšího prezidenta Obamy a dovolil tak americkým občanům, aby žalovali zahraniční vlády.

Žaloba směřuje na částku minimálně 1,4 mld. dolarů v kompenzaci za škody. Jedná se o aktuální právní krok rodiny obětí největšího teroristického útoku na americké půdě.

Rozhodnutí Kongresu, které takovýto postup umožnilo, bylo jediným úspěšným zvrácením Obamova veta za jeho osm let v úřadu. Obama ovšem tento postup „Justice against terrorism act“ (JATSA) kritizoval s tím, že může ohrožovat americké představitele v jiných zemích.

Také Saúdská vláda tento krok odsoudila a dlouho lobovala proti takovému postupu.

Saúdové tehdy uvedli, že „eroze suverénní imunity bude mít negativní dopady na všechny země, včetně USA.“

Ministr energetiky Saúdské Arábie Chalíd al Falih uvedl, že doufá, že prezident Trump zákon zvrátí.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.