Diplomacie a sankce zatím první volbou v řešení severokorejské krize

Reuters. Po zastávce v Jižní Koreji navštívil v úterý viceprezident Mike Pence Japonsko, kde potvrdil zájem USA na tom zbavit Severní Koreu jejího nukleárního potenciálu. Po nedávné cestě do Asie, kterou absolvoval ministr zahraničí Rex Tillerson, je Pence další vysoký představitel USA na cestě do tohoto regionu Asie.

Při pondělním pobytu v Soulu Pence vyjádřil americkou odhodlanost podpořit svého jihokorejského spojence. V Tokiu Pence sdělil, že „Strategická trpělivost je u konce a všechny možnosti jsou na stole, prezident Donald Trump je rozhodnutý těsně spolupracovat s Japonskem, s Jižní Koreji, s našimi spojenci v regionu a s Čínou na tom, abychom dosáhli mírového řešení a denuklearizovali Korejský poloostrov.“

Při jednání s japonským premiérem Šinzó Abem se oba státníci shodli na tom, že je třeba přesvědčit Čínu, aby sehrála větší roli ve vyjednávání se Severní Koreou.

Ta vyhrožuje pravidelně tím, že zničí Japonsko, Jižní Koreu a Spojené státy a ukázala znovu, že směřuje ke konfrontaci po neúspěšném testu balistických střel v neděli.

Kim In Ryong, který je představitelem Severní Koreje při OSN zatím obvinil USA z toho, že vytvářejí situaci, ve které by kdykoliv vzniknout jaderná válka. Sdělil také, že další jaderný test se bude konat v zemi, jak jen její vedení uzná za nutné.

Náměstek severokorejského vicepremiéra sdělil BBC podobně, že balistické střely budou v zemi testovány „týdně, měsíčně a ročně.“

Jak viceprezident USA v pondělí řekl, světu už mohl vidět rozhodnost Donalda Trumpa v Sýrii a také v Afganistánu. Vojenské řešení je v případě Severní Koreje jednou z možností, nicméně diplomacie je zatím viděna jako první volba. Na stole tak jsou především tvrdší hospodářské sankce vůči Pchjongjangu.

Podle dalších informací jednali Rex Tillerson, ministr zahraničí USA a státní kancléř Číny Jang Ťie-čch‘ v neděli telefonicky a shodli se na nutnosti dodržení resolucí OSN ohledně Severní Koreje. Ministr zahraničí Číny Wang I za čínskou stranu znovu zopakoval, že krize se dá řešit diplomaticky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.