Evropská komise vyzývá Turecko k národnímu konsenzu

Reuters. Turecko by mělo hledat široký národní konsenzus ohledně ústavního dodatku, vzhledem k úzké většině, která ho podpořila a rozsah dopadu, uvedla ve svojí reakci na výsledky referenda v neděli Evropská komise.

Neoficiální výsledky (dle Reuters) ukázaly, že 51,3 % Turků schválili změny v ústavě v nedělním referendu, což poskytlo Erdoganovi nové rozsáhlé pravomoci.

Turecko je členem NATO a zahájilo rozhovory o přistoupení k EU v roce 2005, se stalo hlavním partnerem EU tím, že na svém území povolilo umístění milionů uprchlíků ze Sýrie.

Ale Erdoganovo jednání o selhavšího puce minulý červenec evropské země vesměs odsoudily.

Vyjádření EU, vydané prezidentem Komise Jean-Claude Junckerem a dalšími dvě vrcholnými představiteli, uvedlo, že EU vnímá výsledek a očekává vyjádření mezinárodních pozorovatelů také s “ohledem na údajné nepravidelnosti.”

Ústavní dodatky budou posuzovány ve světle závazků Turecka jako kandidátské země EU a jako členy Rady Evropy, která dohlíží nad demokracií, lidskými právy a vládou práva na kontinentu.

“Vyzýváme Turecko, aby se vyjádřilo k obavám a doporučením Rady Evropy, včetně vyjádření k výjimečnému stavu,” uvedla Komise.

Členové Evropského parlamentu většinou nad výsledkem bědovali. Manfred Weber, předseda středopravicového uskupení uvedl, že Erdogan štěpí zemi, zatímco představitelka Zelených evropských poslanců, Ska Kellerová uvedla, že výsledek je “zničující rána demokracii v Turecku.”

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.