Šéf Saudi Aramco varuje: blíží se nedostatek ropy

Financial Times. Ředitel saudsko-arabské ropné firmy Saudi Aramco varoval před blížícím se ropným nedostatkem, který se projeví, protože byly škrtnuty investice za jeden bilion dolarů. Amin Nasser, šéf Saudi Aramco uvedl, že bude potřeba do budoucnosti  20 milionů barelů za den, aby byl splněn nárůst poptávky a vyrovnán pokles současných polí.

Na energetickém summitu v New Yorku uvedl, že investice jsou spíše menší a mají krátkodobější charakter a nedostačují k oněm 20 milionům barelů za den. Nasser uvedl, že trh se blíží rovnováze, i když z krátkodobého hlediska trh stále ukazuje na přebytek, protože v USA se těží a daří se rozvíjet břidličnou těžbu.

Jeho poznámky se objevily právě ve chvíli, kdy Saúdská Arábie plánuje ambiciózní cíl prodat 5% podíl v Saudi Aramco, který je pro ni hlavním generátorem příjmů. Tento tah je ústředním bodem reforem, které mají modernizovat saúdskou ekonomiku a ukončit spoléhání se na volatilní ropný sektor.

Objevy konvenční ropy za poslední čtyři roky spadly na polovinu. „Velké nové produkční kapacity a investice, které budeme v budoucnu potřebovat, mají zpoždění, nebo se vůbec neuskutečnily.“ To povede podle něj k „nedostatku“, který se objeví s určitým časovým zpožděním a „jehož trvání je těžké odhadnout.“ Nasser dodal, že cena bude nadále volatilní, ale „je jen málo pochyb či žádné o tom, že budoucí směr ropného trhu je vzhůru.“

Odmítl také představy, že by poptávka mohl v dohledné době vyvrcholit (demand peak). Ropa podle něj bude hrát hlavní roli v energetických dodávkách ještě pro další desetiletí. Naopak, firma Saudi Aramco stále investuje do budoucí produkce surové ropy a chce zvýšit globální kapacitu rafinérií až na 10 mb/d.

Saudi Aramco uvažuje o joint ventures v jihovýchodní Asii, kde vidí nárůst poptávky. Na závěr Nasser dodal, že případ Aramco je jen začátek série privatizací v jiných sektorech Saúdské Arábie, aby se „zlepšila efektivita a výkonnost.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.