Čína je frustrovaná svojí politikou vůči Severní Koreji

AP. Čína je stále více frustrovaná ze svojí role „přihlížejícího“ v pomalu vznikající krizi mezi USA a Severní Koreou, která hrozí tím, že vyvine nukleární bombu s dostřelem na území USA.

Situaci naposledy popsal ministr zahraničí Číny Wang I jako dva vlaky, které se proti sobě řítí po jedné koleji. Jak doplnil expert z University of Virginia, Brantley Womack, Čína má v jenom z vlaků důležité sedadlo, ale žádnou kontrolu.

Napětí na strategicky důležitém poloostrově roste, díky provedeným raketovým testům a ohlášení dalšího testu nukleárního zařízení ze strany Pchjongjangu.

Ten zatím zcela ignoroval opakované čínské výzvy a tlak, aby program zastavil.

Mezitím narostlo také napětí mezi Čínou a Jižní Koreou, a to kvůli umístění sofistikovaného protiraketového štítu USA (THAAD) na jejím území.

Zdá se, že Čína a její politika na Korejském poloostrově zažívá období velkého tlaku ze strany USA. Celý problém komplikuje také nevyzpytatelnost amerického prezidenta D. Trumpa, který se například nechal slyšet, že pokud Čína nebude schopná USA v řešení severokorejského jaderného problému pomoci, USA to udělají bez ní.

Napětí na Korejském poloostrově se dále zvýšilo díky vnitropolitickému vývoji v Jižní Koreji, která po odvolání prezidentky Pak Kun-hje spěje k předčasným volbám letos v květnu.

Přestože se umístění systému THAAD na území Jižní Koreje jeví jako jisté, Čína se snaží Soulu připomenout, že by se jako menší soused měla ohlížet na bezpečnostní zájmy Číny.

Také uvnitř Číny roste nesoulad ohledně politiky Číny vůči Severní Koreji. Mladší generace Číňanů, která si už nepamatuje korejskou válku z let 1950-53 vidí „tradiční přátelství“ Pekingu a Pchjongjangu dost cynicky. Kritika vůči politice Severní Koreji tak v Číně sílí.

K tomu všemu se dá přičíst skutečnost, že současný čínský prezident Si Ťin-pching se netají tím, že je ze současného prezidenta Severní Koreje Kim Čong-una značně frustrovaný. Od roku 2011, kdy se Kim stal třetím vůdcem Severní Koreje, se oba představitelé nikdy osobně nesetkali.

Čína opakovaně volala po dialogu mezi Pchjongjangem a Washingtonem, bud přímo nebo s pomocí jednání vícero stran. Dále podpořila myšlenku dalších sankcí proti Severní Koreji. Jenže USA od ní chce víc a dosavadní kroky Číny zatím nevedly k výraznému posunu ze strany severokorejského režimu. Přesto se zdá, že Peking stále věří ve vyjednaní dohody v případě, že USA se pokusí o dialog a mezinárodní společenství ujistí režim v Severní Koreji, že se nechystá na zemi zaútočit a neplánuje změnu režimu.

To poslední už potvrdili američtí představitelé: kolaps režimu není jejich cílem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.