Pence v Asii: USA chce s Jižní Koreou znovu vyjednat obchodní dohodu

Financial Times. Americké firmy mají problémy s velkým množstvím bariér, řekl americký viceprezident Mike Pence během návštěvy Soulu.

 Trumpova administrativa podrobí revizi a navrhne nové jednání obchodní dohody s Koreou. Problémem je zvyšující se obchodní deficit USA a také bariéry pro americké firmy. Pence uvedl, že takovéto praktiky pak poškozují nakonec americké pracující.

Od listopadového zvolení Trumpa prezidentem bylo patrné, že dohoda s Jižní Koreou je otevřena pro nové jednání, nicméně to bylo poprvé, kdy byl Mike Pence tak explicitní. Spojené státy se také stáhly z Transpacifické dohody.

Dohoda mezi Jižní Koreou a USA, která byla vyjednávána za Bushovy administrativy, je kritizována již mnoho let. Trumpova administrativa tvrdí, že vysoké obchodní deficity jsou zodpovědné za ztrátu amerických pracovních míst ve zpracovatelském průmyslu. Americký obchodní deficit s Jižní Koreou trvá více než dvě desetiletí, ale v poslední době se zvýšil.

Dohoda vyvolávala velké vášně od své platnosti v roce 2012. Zastánci tvrdí, že tím více sblížila klíčové spojence, zatímco kritici ukazují na zhoršující se deficit USA s Koreou. Proti dohodě také vystupovali korejští farmáři a zástupci odborů.

Jižní Korea ovšem chtěla dohodu rozšiřovat, ale americká administrativa došla k závěru, že americké firmy čelí příliš velkému množství překážek

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.