Trump podepsal příkaz: Buy American, Hire American

Financial Times. Donald Trump se vydal do Wisconsinu, aby v něm podepsal nový exekutivní příkaz “Buy American, Hire American.”  (česky: Nakupuj americké, najímej Američany.) Jeho cílem je posvítit si na zneužívání pracovních víz a donutit americké vládní agentury, aby nakupovaly více v USA vyrobeného zboží.

První část příkazu míří na podvody a zneužívání v programu H-1B víz pro kvalifikované pracovníky, který používá velká část Silicon Valley a další giganti v oblasti outsourcingu, aby si dovezli zahraniční pracovníky. Také je zde posun od přidělování 85 000 víz ročně na základě loterijního systému k preferenci vysoce kvalifikovaných pracovníků.

Druhá část se týká federální vlády, aby podpořila „Buy American“, tedy podporu zboží vyrobeného v USA. Trump v projevu k tomuto příkazu mimo jiné uvedl, že „si posvítí na firmy, které používaly ocel za dumpingové ceny a tím vzaly vám, pracovníkům, vaše pracovní místa.“ Uvedl také, že víza H-1B  by „nikdy neměla být použita k náhradě Američanů,“ což lze vnímat jako pokus, jak si zvýšit popularitu mezi pracujícími voliči, kteří mu pomohli vyhrát Bílý dům.

Nový příkaz vyvolal kritiku některých podnikatelských kruhů.

Americká obchodní komora uvedla, že rozšíření programu Buy American může vyvolat podobnou reakci od jiných zemí, a tím uzavřít trhy pro americké zboží. Také uvedla, že vízový program sice potřebuje změnu, ale byla by chyba ho celý zničit s tím, že “vysoce kvalifikovaní pracovníci z celého světa mohou přispět k růstu a expanzi amerických firem.”

Opatření naopak přivítali američtí oceláři, kteří z programu Buy American dlouhodobě profitují. “Tleskáme prezidentu Trumpovi, že potvrdil svůj závazek efektivního prosazení zákona Buy American,” uvedl prezident Amerického institutu pro železo a ocel.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.