Venezuelský Maduro sponzoroval prostřednictvím Citgo Petroleum Trumpovu inauguraci

AP. Podle informací, které poskytl inaugurační výbor se ukazuje, že firma Citgo Petroleum, americká dcera venezuelské státní ropné společnosti PDSVA byla jedním z největších donorů Trumpovy inaugurace na konci ledna.

Jednalo se o celkem 500 tisíc dolarů korporátního daru, čímž Citgo předčilo řadu amerických firem, které inauguraci také sponzorovaly. Americké korporace jako Pepsi, Walmart a Verizon poskytly dary v hodnotě 250, 150 a 100 tisíc dolarů.

Firmy JP Morgan Chase a Exxon daly na inauguraci rovněž 500 tisíc a Bank of America dokonce 1 milion dolarů.

Venezuelský prezident Maduro často obviňuje USA z pokusů ho svrhnout od vlády, nicméně zdá se, že byl opatrný, aby si nového prezidenta neznepřátelil.

V únoru se nicméně Trump setkal s manželkou ve Venezuele vězněného politika a toto úterý americké ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, které odsoudilo použití násilí vůči protestujícím. Desítky tisíc lidí nyní protestují proti Madurově vládě a při posledních střetech přišli o život dva lidé.

Státní ropná firma PDSVA zastavila nyní 50 % dceřiné společnosti Citgo ruské společnosti Rosněfť výměnou za půjčku v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Šest amerických senátorů už vyjádřilo obavy, že by ruská společnost Rosněfť kontrolovala polovinu velkého dodavatele energie v USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.