Tokio obrátilo ohledně TPP a chce aktivovat dohodu i bez USA

Japan Times. Posun ukázalo Japonsko, když chce pokračovat v aktivaci Transpacifického partnerství i bez USA. Ty se z dohody TPP stáhly poté, co nový prezident oznámil, že bude spíše usilovat o bilaterální dohody.

Dohoda, která vylučuje Čínu a byla stvrzena minulý rok, míří na značnou liberalizaci. Nyní se zdála být po odchodu USA mrtvá, Japonsko ovšem vstoupilo do hry, aby zajistilo, že dohoda bude platit mezi 11 členy.

Japonsko původně nechtělo o oživení TPP bez USA slyšet, protože se obávalo, že by dohoda přinesla jen málo výhod pro výrobce automobilů a další japonské exportéry.

Ale protože se nyní zdá být volný obchod ohrožen protekcionistickými náladami, tak se objevily v japonské vládě výzvy, aby zachovala pozitivní postoj k volnému obchodu.

Je ale otázka, jaký bude další vývoj, neboť je tu Čína, největší ekonomika regionu, která může chtít zavést v asijsko-pacifickém regionu svá vlastní pravidla.

TPP byla podepsána v únoru 2016 Austrálií, Brunejí, Kanadou, Chile, Japonskem, Malajsií, Mexikem, Novým Zélandem, Peru, Singapurem, USA a Vietnamem, které dohromady tvoří 40 % světové ekonomiky.

Podle současných pravidel implementace dohody potřebuje ratifikaci zemí, které tvoří 85 % společného HDP 12 členů. A tedy dohoda byla mrtvá poté, co se USA stáhly, neboť představují přes 60 % HDP tohoto bloku.

Trump nazval dohodu, z níž USA stáhl, dohodou o volném obchodu, která „zabíjí pracovní místa.“

Nyní se zvažuje například snížení prahu nutného pro aktivaci ve zvláštním protokolu tak, aby mohlo být TPP aplikováno u zbývajících členů.

Vláda premiéra Šinzo Abe chce finalizovat svou pozici TPP poté, jak dopadne výsledek ekonomického dialogu mezi Japonskem a USA.

Tento dialog byl tématem jednání mezi ministrem financí Taro Aso a americkým viceprezidentem Mikem Pencem. Diskuse se týkaly  investicic do infrastruktury, pravidlech obchodu a o makroekonomické politice.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.