Schäuble v USA obhajuje německý obchodní přebytek

Deutsche Welle. Německý ministr financí odmítl obvinění USA, že německý obchodní přebytek je známkou nespravedlivých politik a vyzval USA, aby nadále prosazovaly obchodní liberalizaci.

Schäuble hovořil v nadaci Carnegie ve Washingtonu a uvedl, že “všichni jsme měli velký prospěch z globální integrace a globálního obchodu za poslední desetiletí.”

I když je podle Schäubleho legitimní, aby vláda prosazovala své vlastní zájmy, neodpustil si varování, že “míra a prosperita jedné země nemůže být na úkor míru a prosperity jiné země.”

Německo bude předsedat skupině ministrů financí a centrálních bankéřů ve Washingtonu, neboť je předsedající zemí G20. Německý ministr financí si údajně na schůzku připravil sedmistránkový dokument ohledně tématu německého masivního obchodního přebytku se zbytkem světa.

V roce 2016 Německo vyvezlo zboží za 253 mld. eur více, než dovezlo. Přebytek běžného účtu byl ještě větší, ve výši 266 mld. eur.

Tento přebytek vzbudil kritiku nejen Trumpovy administrativy, ale také šéfky MMF Christine Lagardeové a francouzského kandidáta na prezidenta Emmanuela Macrona. Peter Navarro, který je Trumpovým poradcem pro obchod, obvinil Německo z využívání „silně podhodnoceného“ eura.

A dá se čekat, že Schäuble uslyší více takovéto kritiky, proto jeho tým připravil dokument, který kritiku odmítá a který je určitým úvodem do základů ekonomie.

Mimo jiné se v něm uvádí, že němečtí investoři patří mezi největší zaměstnavatele v USA, drží podíly ve více než 3000 amerických firmách.

Také prý jsou obchodní nerovnováhy v otevřené ekonomice běžné. Jsou, jak je uvedeno v dokumentu, „vyjádřením různých komparativních výhod.“ Prý každý země dělá to, co umí nejlépe.

Na svou obranu Schäuble také uvádí, že německá vláda zvýšila o 45 % veřejné investice a také představila opatření ke zvýšení domácích investic. Proto očekávají, že míra investic k HDP v Německu poroste.

Dokument také vehementně odmítá nařčení z toho, že Německo je měnový manipulátor.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.