V USA roste podpora pro omezenou verzi Glass-Steagall Act. Jedná se o nová pravidla pro banky

Financial Times. Politici a bankéři ve Spojených státech zvažují kompromis podle britského modelu, informovaly Financial Times.  

Pomalu se objevuje podpora pro omezenou verzi Glass-Steagallova zákona, který původně pochází z 30. let minulého století a který by vedl k rozdělení největších bank.

Gary Cohn, který dříve pracoval pro Goldman Sachs, naznačil, že Bílý dům uvažuje o moderní verzi Glass Steagall Act pro 21. století. Tento zákon původně vedl k rozdělení mezi investičním a komerčním bankovnictvím.

Američtí bankéři z tohoto návrhu nebyli nijak nadšeni a hledají kompromis po vzoru pravidel z Velké Británie. Ta nabízí řešení v podobě oddělení retailového (malého bankovnictví pro střadatele) a investičního bankovnictví od roku 2019.

Někteří bankéři doufají, že takovéto opatření by zase mohlo vést k uvolnění pravidel u investičního bankovnictví např. u kapitálových požadavků. Bylo by to i v souladu s deregulační agendou vlády.

Jako relativně pravděpodobná se tedy zdá být verze vytvoření bankovního holdingu, který by obsahoval jak investiční bankovnictví, tak přijímání vkladů od střadatelů, ale mezi oběma aktivitami by existovaly určité bariéry.

Podpora pro novou verzi Glass-Steagall Act přichází jak od Demokratů, tak od Republikánů. Není ale jasné, zda by se Trumpovi – po nezdaru se zdravotnickou reformou – podařilo získat dostatečně širokou podporu.

I osud daňové reformy zůstává nejistý. Řada politiků se ovšem domnívá, že pád čistě investičních institucí jako Lehman Brothers by se proběhl, i kdyby existoval Glass-Steagall Act. Wall Street byla ideou plného návratu Glass-Steagall Act vyděšena.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.