Volby ve Francii aktuálně: Do 17 hodin odvolilo 69,42 procent občanů

Aktuální informace z dnešního prvního kola prezidentských voleb ve Francii: Volební den začal v 8 hodin středoevropského času, který platí i ve Francii, a volební místnosti se uzavřely v 19 hodin.

Novinkou letošních prezidentských voleb je, že ve velkých městech, jako jsou Paříž, Marseille, Lyon, Toulouse, Štrasburk, Bordeaux a další, mají občané možnost volit ještě o hodinu déle. Tamní volební místnosti zavírají své brány ve 20 hodin.

Podle informací pocházejících z ústředí prezidentských voleb, do 17 hodin odvolilo v celé Francii 69,42 procent oprávněných voličů, což je jen o málo méně, než kolik voličů se dostavilo k prezidentským volbám v prvním kole v roce 2012. Tehdy volilo 70,59 procent Francouzů.

Pokud se podíváme na statistiku předchozích dvou voleb, tedy let 2007 a 2002, největší zájem byl o volby právě v roce 2007 (73,87 procent) a nejnižší za celé období od začátku nového tisíciletí v roce 2002. Tehdy přišlo volit hlavu státu jen 58,45 procenta voličů.

Letošní předběžná účast naznačuje jistou možnost, že zájem Francouzů o to, kdo bude sídlit v Elysejském paláci, překročí volební výsledek prvního kola z předchozího prezidentského klání, ze kterého vyšel vítězně François Hollande.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.