Trump směřuje k zavedení cel na ocel z dovozu

Financial Times. Spojené státy směřují ke konfrontaci ohledně oceli, protože spustily národní bezpečnostní průzkum, který by mohl vést k nárůstu cel na dovoz oceli. To by bylo první jasnou známkou ekonomického protekcionismu nového prezidenta, napsaly noviny Financial Times.

Je zde rozhodnutí použít zákon z roku 1962, který směřuje k omezení importů, které ohrožují bezpečnost země. Tím by se i plnil slib prezidenta Trumpa o podpoře těžkého průmyslu a „vrátil americkou ocel do centra země“. Jenže je tu rovněž riziko obchodního napětí s Čínou. Trump se mu těsně vyhnul tím, že Čínu nakonec neoznačil jako měnového manipulátora.

Trump označil krok za „historický den pro americkou ocel“, ovšem zdůraznil, že krok „nemá co do činění s Čínou.“ Trump také uvedl, že ocel je zásadní jak pro ekonomiku, tak pro vojenský průmysl a že není možné, aby USA byly závislé na zahraničních zemích. Trumpův krok byl přivítán jak zástupci amerického průmyslu, tak také odboráři. Předseda pracovníků v ocelářství Leo Gerard, krok přivítal s tím, že je to přesně ten směr, který povede k návratu amerických firem zpět do země.

Téma oceli se stalo relevantním, protože Trump chce zvýšit výdaje na obranné programy, např. na nové válečné lodě, které potřebují hodně oceli. Američtí oceláři obviňují Čínu a její nadbytečné kapacity z toho, že snižuje světové ceny, což v USA následně vede k propouštění. Ocelářství nyní pracuje jen na 71 % svých kapacit a dovozy tvoří více než čtvrtinu domácího ocelářského trhu.

Trump slíbil tvrdou obchodní politiku, ale prozatím se mu podařilo jen se stáhnout z Transpacifické dohody. Ostatní kroky byly zatím jen v oblasti rétoriky. Nicméně Trump spustil prostudování amerických obchodních deficitů, podpořil zákony Buy American a také chce znovu vyjednat dohodu NAFTA.

Kritici nicméně tvrdí, že použít v otázce oceli doložku „národní bezpečnosti“ znamená vhodit do obchodu jadernou bombu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.