Víkendový sjezd Alternativy pro Německo: touha po zajetých pořádcích

ARD Tagesschau. Tagesschau televizní stanice ARD přináší informace s komentářem, které se týkají víkendového sjezdu německé Alternativy pro Německo.

Začátek sjezdu byl podle komentáře ARD výbušný. A další den byl prý také turbulentní. Není nadále jasné, který tým se pokusí dobýt Bundestag.

Do spolkových voleb zbývá ještě pět měsíců a nejde v nich o nic méně než o postup do Spolkového sněmu (Bundestagu). Strana AfD se nyní podle sjezdu musí vzchopit. Nařídila si uzavřenost.

Pokud Frauke Petry dodrží to, co v sobotu oznámila, pak se musí držet zpátky a nechat ty druhé vést volební kampaň. Zklamání je zřejmé. Delegáti jí nedali dost podpory, rozhodně méně, než bylo očekáváno. A to je změna.

Stará hesla v novém obalu

Mnoho delegátů čeká na trochu klidu a zajeté koleje, aby účast v Bundestagu nakonec ještě neprohráli. A to je šance pro Jürga Meuthena. Místopředseda strany není tak polarizující figurou, ale sám do Spolkového sněmu nekandiduje. Jeho kolínská řeč ve straně dobře rezonovala: hlavní motivací AfD má být starost o vlast.

Meuthen varuje před „neodvolatelnou změnou v naší vlasti.“ Sjezd posunul poradu o programu dopředu a naopak bod volby volebního týmu na později. To ukazuje na jasné priority.

Klesající úspěch v průzkumech vytváří nejistotu

Zdá se, že by nikdo neměl hrát nějakou zvláštní roli. Prý AfD jako protestní strana není tak odkázána na prominentní tváře jako jiné strany.

Dlouhou dobu se zdálo, zakončuje komentář ARD, že pro AfD poběží vše tak nějak samo. Kritika Evropy a přílivu uprchlíku stranu v průzkumech popohnala vzhůru i do stále více zemských sněmů. Ale klesající popularita v průzkumech je věc nová a znejišťuje. I když u politiky týkající se trhu práce, sociálních věcí a rodiny se pořádně přiložilo pod kotel, v jádru je AfD stále stranou tvrdých národních linií u azylu, bezpečnosti a eura. S těmito tématy má strana podle Meuthena potenciál kolem deseti procent. Meuthen se domnívá, že není důvod k tomu být nervózní.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.