Deutsche Bank dostala pokuty od amerického FEDu: jde o 157 milionů dolarů za laxní dohled nad obchodníky

Bloomberg. Deutsche Bank dostala od FEDu velkou pokutu za to, že porušila tzv. Volckerovo pravidlo, které se týká zákazu riskantních obchodů, napsala agentura Bloomberg. 

Celková pokuta je téměř 157 milionů dolarů, vina jde za špatným dohledem nad obchodníky, který trval více než rok. Deutsche Bank se tento měsíc podařilo získat od investorů 8,5 mld. dolarů pro rekapitalizaci. Byla ovšem donucena přiznat, že ji stále chybí adekvátní systém, kterým by se vyhnula porušování Volckerova pravidla. Banka také neměla dostatečná bezpečností opatření, takže obchodníci s měnami mohli chatovat v nechráněném módu a odhalit tak svoje pozice, nebo hovořit o koordinaci strategií.

Celkově pokuty a sankce Deutsche Bank činí už 14,7 mld. dolarů, absolutně nejvíce z evropských bank a ukazují na slabost kontrolních mechanismů poté, co se Deutsche Bank agresivně pokoušela konkurovat americkým investičním bankám.

Ukazuje, že kontrolní mechanismy v bance v minulých letech selhávaly, a to nevrhá dobré světlo na minulý management.

Je ovšem pravda, že pokuta je nižší než ta, které FED bankám uvalil při podobných problémech. V roce 2015 FED uvalil šesti bankám pokuty v celkovém výši 1,8 mld. dolarů za „nezdravé a nebezpečné praktiky na devizových trzích.“

Zdá se, že pokuty si připravuje i Newyorské oddělení finančních služeb. A to v prosinci Deutsche Bank souhlasila s vyrovnáním pokuty ve výši 7,2 mld. dolarů za přestupky v oblasti hypotečních cenných papírů.

Volckerovo pravidlo je součástí regulace Dodd-Frank. Míří na to, aby byl bankovní systém bezpečnější. Obchodníci nyní tedy musejí pomoci klientům nakoupit a prodat cenné papíry a jejich zisk je jen spread, nebo případný cenový pohyb. Neměly by ale sázet jejich peníze.

Jenže je možné, že toto pravidlo bude zrušeno. Namířeno na to má ministr financí Steven Mnuchin, který říká, že pravidlo by mělo být snazší a že zašlo příliš daleko.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.