V USA pokračuje vyšetřování údajného ruského vměšování do voleb

AP. V USA stále pokračuje vyšetřování hackerských útoků a kontaktů volebního týmu Donalda Trumpa s ruskými představiteli během prezidentské kampaně, informovala agentura AP. Případ je vyšetřován v rámci širších obvinění o tom, že právě Rusko ovlivňovalo průběh amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Prezident Donald Trump tato obvinění odmítl a označil za „fake news“ s tím že se jedná o politicky motivovaná obvinění.

Poslední vývoj vyšetřování je naplánovat tak, že podvýbor amerického Senátu v květnu vyslechne bývalou státní zástupkyni Sally Yatesová, která byla vyhozena v prvních dnech nové administrativy, dále Jamese Clappera, jenž byl Obamovým ředitelem národní rozvědky. Clapper má svědčit ohledně okolností vyhazovu prvního bezpečnostního poradce D. Trumpa Mika Flynna.

Odděleně od toho sdělil Výbor pro dohled a vládní reformu Kongresu, že Flynn, jak se zdá, porušil americký trestní zákoník, když nezískal povolení k přijetí desítek tisíc dolarů od ruských organizací v roce 2015.

Celkovým hybatelem vyšetřování je to, že se hackeři dostali do počítačové sítě Demokratického národního výboru během kampaně a ukradli zde emaily vysokých představitelů Výboru. Tyto emaily potom byly publikovány na webu WikiLeaks. Američtí specialisté na kybernetickou bezpečnost tvrdí, že hackeři byli spojení s Ruskem. Jejich cílem prý bylo útočit na Hillary Clintonovou a prospěch z nich měl Donald Trump.

Celé vyšetřování začalo o červenci roku 2016 a nyní stále pokračuje, jeho výsledky jsou pro celkovou složitost v nedohlednu. Není ani jasné, zda na konci vyšetřování budou jasné důkazy o provinění vyšetřovaných figurantů případu.

Vedou se rovněž dvě nezávislá vyšetřování: jedno v Senátu a druhé v Kongresu, který je v této otázce dost rozdělený. Republikáni v Kongresu mají obavy ze styků Trumpových lidí s ruskými představiteli (například s ruským velvyslancem) a z toho, že uniknou na veřejnost záznamy konverzace Trumpových lidí s ruskými představiteli.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.