Britský ministr zahraničí Johnson připouští možnost obejít Dolní sněmovnu v případě dalšího útoku na Sýrii

The Independent. Britský ministr zahraničí Boris Johnson prohlásil, že by Velká Británie mohla obejít Dolní sněmovnu a připojit se k dalšímu americkému vojenskému zákroku v Sýrii. Dodal, že by bylo „velmi těžké odmítnout“, pokud by Trumpova administrativa požádala Spojené království o pomoc při vojenské operaci proti Asadovu režimu v reakci na případný další chemický útok. Uvedl to v rozhovoru pro pořad Today na stanici BBC Radio 4.

V odpovědi na dotaz, zda by v případě takovéhoto útoku hledal souhlas Dolní sněmovny, Johnson uvedl. “Myslím, že je třeba to prověřit. Jak jsem již řekl, odmítnout by pro nás bylo velmi těžké. Jak přesně bychom to mohli provést, je na vládě a premiérce. Ale pokud by byli Američané opět donuceni kroky Asadova režimu – nezapomínejme, že to byl Asad, kdo své občany zabíjel zbraněmi zakázanými před téměř 100 lety – pokud se Američané rozhodnou znovu konat a požádají nás o pomoc, jak říkám, bylo by velmi obtížné říci ne.

Podle Knihovny Dolní sněmovny neexistuje právní povinnost, s výjimkou mimořádných situací, aby vláda před nařízením vojenského získala zásahu schválení parlamentu. Dosud však bylo zvykem s poslanci takováto rozhodnutí konzultovat.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.