Japonský premiér jednal v Moskvě v další snaze dosáhnout mírové dohody

TASS. Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šindzó Abe se ve čtvrtek setkali v Moskvě, kam japonský premiér přiletěl na pozvání ruské strany.

Ruský prezident u příležitosti rozhovoru s Abem řekl, že v rusko-japonských vztazích je pokrok: „Směřování kupředu tu je. Doufám, že také tato návštěva bude pro japonskou delegaci příjemná, přinese svoje plody a nastíníme další kroky v naší společné práci.“

Schůzka se koná několik měsíců potom, co Putin jednal s Abem v Japonsku. V rámci ní obě strany hovořily o aktivizaci vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.

Japonsko a Rusko se nemohou stále shodnout o sporných Kurilských ostrovech, které si Tokio nárokuje. Tento územní spor brání podpisu mírové dohody s Japonskem. Japonský premiér si od cesty slibuje pokrok právě v těchto jednáních. Japonsko-ruské vztahy také utrpěli v důsledku ukrajinské krize, kdy se Tokio přidalo k západním zemím a podpořilo sankce.

Podle dalších informací TASS se oba státníci shodli, že po Putinově návštěvě v prosinci 2016 v Japonsku se kontakty mezi oběma zeměmi zaktivizovaly nejen hospodářsky, ale také politicky.

Ohledně mírové dohody s Japonskem řekl Putin, že její obsah musí odpovídat strategickým zájmům Ruska i Japonsku a musí s ní souhlasit lid obou zemí. Ve vztahu k projednávání mírové dohody obě strany dále pokračovaly v navazování hospodářské spolupráce v Jižních Kurilách (na sporném území na severu od Japonska). O zahájení společné hospodářské politiky se obě strany dohodly v prosinci.

Premiér Abe se věci vyjádřil podobně optimisticky a v Moskvě řekl, že obě země směřují ke společnému cíli. Jak Abe potvrdil, z ruské iniciativy přijede na Jižní Kurily delegace japonských úředníků a byznysmenů, aby na místě projednala další možnosti hospodářské spolupráce na sporném území.

Vedle hospodářského rozvoje Jižních Kuril byla tématem jednání otázka humanitární spolupráce, dalších hospodářských styků a také možná ruská účast na obnovení atomové elektrárny ve Fukušimě.

Ruský prezident a japonský premiér se vyjádřili k situaci na Korejském poloostrově a vyzvali v Moskvě všechny strany k uklidnění situace pomocí politického dialogu. Podle slov premiéra Abe: „Spolu s prezidentem Putinem jsme došli k názoru, že Japonsku a Rusko budou spolupracovat a obracet se na KLDR, aby zcela plnila rezoluce Rady bezpečnosti OSN a zdržela se dalších provokací.“

Putin se s Abem domluvili na další schůzce jeden na jednoho v červnu na summitu G20. Další setkání je plánováno na Vladivostocké ekonomické fórum letos v září.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.