Řečtí bankéři obviněni

Financial Times. Noviny Financial Times ovšem uvádí, že jde o manévr k odlákání pozornosti od reformy trhu práce a penzí.  

Bývalý guvernér řecké centrální banky a bývalý předseda banky Piraeus čelí trestním obviněním z dluhopisových swapů v hodnotě stovek milionů eur. Případ vyplaval na povrch, když vládnoucí Syriza zintenzivnila svůj boj proti korupci na nejvyšších místech.

Ale mnoho pozorovatelů kampaň vnímá jako pokus vládnoucí strany odlákat pozornost od nového kola zvýšení daní a snížení penzí, které byly dohodnuty v záchranném programu.

Bývalý ministr obrany čelí parlamentnímu vyšetřování kvůli údajnému braní úplatků, zatímco je v procesu další případ úplatků, které údajně platil Siemens řeckým dodavatelům.

Oba dva bankéři obvinění odmítají. Nicméně čelí také veřejné kritice za jejich propojení v síti, která spojovala vysoké bankéře, vládní ministry a lidi z byznysu.

Podle předběžné zprávy se ukazuje, že došlo k tajné dohodě ohledně swapu dluhopisů tak, aby banka Piraeus nebyla poškozena restrukturalizací dluhu. Centrální banka vyměnila krátkodobé řecké vládní dluhopisy za cenné papíry držené bankou Piraeus s delší dobou splatnosti a vyššími výnosy. Centrální banka transakci provedla jako hlavní správce tzv. společného fondu, kde byly uloženy řecké dluhopisy držené státními penzijními fondy. V roce 2012 byl restrukturalizován řecký suverénní dluh, tak ty stejné penzijní fondy zaznamenaly ztrátu až ve výši 22 mld. euro – což je asi desetina řeckého HDP.

Analytici říkají, že tento případ odhaluje zvláštní vztah banky Piraeus k centrální bance, která ji dodala zvláštní likviditu, když na řecké banky udeřila krize roku 2008.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.