Trump se ze Severoamerické dohody volného obchodu nestáhne. Bude ji znovu vyjednávat

Financial Times. Britské noviny Financial Times informovaly o dalším závažném rozhodnutí Trumpa.

Dohoda NAFTA patří ke kritickým bodům nejen ve Spojených státech. Připomínáme také, že dohoda NAFTA byla kritizována už prezidentem Obamou. Jenže ten se za osm let svého úřadu k tématu „nedostal.“ Trump nyní tvrdí, že dohodu upraví na aktuální podmínky. NAFTA byla uzavřena v roce 1994 prezidentem Clintonem. Byla první významnou asymetrickou dohodou, která rezonovala nadšení z globalizace a liberalizace. Asymetrie spočívala v tom, že na řádově slabší mexickou ekonomiku nebyly brány žádné speciální ohledy.

Financial Times uvádějí, že tento krok souvisí s blížícími se sto dny v úřadě, kdy chce Trumpova administrativa „zabodovat“ a spíše než celou dohodu shodit ze stolu, vyjednat lepší podmínky pro USA. Trump ovšem v telefonických rozhovorech s kanadským prezidentem Trudeauem i s mexickým prezidentem Nietou uvedl, že „jde o renegociaci, která prospěje všem třem zemím.“

Někteří už přímo uvádějí, že „Trumpovo blafování nevyšlo.“

A samozřejmě čelí Trump kritice za to, že za prvních sto dnů nepředvedl žádný zásadní legislativní průlom. Trump například opětovně spojil obchodní deficit s tím, že americká ekonomika zpomaluje, jak nedávno tweetoval. Toto spojení ovšem většina ekonomů odmítá.

Trump vytváří vlny, které se dotýkají jak mexického pesa, tak kanadského dolaru, už od svého zvolení. Hrozba, že se z NAFTA zcela stáhne, poslala dolů mexické peso. A spory s Kanadou týkající se cla na kanadské dřevo na straně jedné, a kanadských kontrol na americké mléčné výrobky na straně druhé, ke klidu nepřidaly.

Kanada i Mexiko se znovuvyjednáním dohody souhlasí. NAFTA vedla k vytvoření komplikovaných řetězců, které by bylo nyní dosti obtížné rozbít, píší Financial Times. Nicméně Mexiko i Kanada vyjádřily už svou frustraci nad tím, jak pomalu se v americké administrativě tvoří obchodní tým, který bude mít tyto věci na starosti.

Mnoho ekonomů tvrdí, že Trump si v NAFTA hraje s ohněm. Ale interpretace jsou různé. Pohybují se od tlaku na Mexiko a Kanadu, aby snáze souhlasili s novou podobou dohody, ale mají i domácí konotace. Lidé z mexického vyjednávacího týmu se domnívají, že Trump ve skutečnost tlačí na Kongres, aby přijal jeho personální návrhy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.