Trumpův tým ukázal velké snížení daní z příjmu korporací, ale i fyzických osob

Financial Times. Prezident Trump a jeho ekonomický tým přišli s „největšími daňovými škrty v historii USA“. Snížení se má týkat jako korporací, tak i zjednodušení sazeb fyzických osob. O posledním vývoji napsaly čtvrteční noviny Financial Times.

Údajně by tato politika měla vést ke zvýšení ekonomického růstu. Steven Mnuchin, ministr financí, k tomu uvedl, že návrh by snížil daně z příjmu korporací z 35 % na 15 % a bude zahrnovat jednorázové snížení sazby, která má motivovat firmy, aby své zisky repatriovaly ze zahraničí. Je ovšem jasné, že detaily plánu se ještě budou tvořit. A také je jasné, že se jedná na návrh, který má vazbu k prvním sto dnům Trumpa v úřadu.

Takovýto balíček, uvádí Financial Times, by byl neobyčejně drahý, pokud by kdy spatřil světlo světa – dá se spíše očekávat, že naznačuje směr, kterým se chce administrativa vydat. Odhady ukazují, že navržená opatření by stála 5,5 bilionů dolarů za deset let, a nejdražším opatřením by bylo snížení daní korporací. Gary Cohn, který dříve pracoval pro Goldman Sachs a nyní je hlavním ekonomickým poradcem Bílého domu k tomu uvádí, že „je zde příležitost, která se objevuje jednou za generaci: udělat něco opravdu velkého.“

I Mnuchin hovořil v superlativech, o největším daňovém snížení a největší daňové reformě v historii USA. Jenže investoři zatím nezareagovali, protože jim podle FT chybějí detaily plánu. Investoři si očividně nemyslí, že plán bude realizován, i když Mnuchin zdůrazňoval, že administrativa i Republikáni v Kongresu „to vnímají stejně.“

Jenže spory jsou jasně viditelné. Týkají se jak tzv. kontroverzní daně na import, tak i záruky toho, že plán Trumpa by byl tzv. daňové neutrální, což Mnuchin nemohl zaručit.

Cohn ovšem zdůraznil, že daňový systém USA se neupravoval již třicet let (tj. poslední velkou reformou byla reforma Reaganova, pozn. redakce). Podle něj jsou Spojené státy vrcholně nekonkurenceschopné, co se korporátních daní týká. Klíčový požadavek firem na změnu se týkal zdanění jejich zahraničních zisků, doplnil Cohn.

Co se daně z příjmu fyzických osob týká, pak je zde návrh zjednodušení: ze sedmi pásem na tři a snížení horní sazby z 39% na 35%. Počítá se také se zdvojnásobením odpočitatelných položek a poplatníci s příjmy do 24 000 dolarů by neplatili nic.

Demokraté si stěžují, že plán není dostatečně propracovaný a také upozorňují, že i když je Kongres ze stejné strany jako Trump, neznamená to, že jím může protlačit vše – viz také osud zdravotnické reformy. Podle nich je třeba na takto klíčových zákonech mít podporu Demokratů.

Také tzv. „deficitní jestřábi“ jsou nervózní z toho, aby návrhy nepřispěly k dalšímu navýšení deficitu amerického rozpočtu. Mnuchin k tomu uvádí, že vyšší růst vykompenzuje nižší daně, ovšem tento názor se shledává se skepticismem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.