FT: Pět indikátorů, které sledovat, když ceny ropy padají

Přečetli jsme: Cena ropy i nadále do značné míry určuje kondici světové ekonomiky. Jaké faktory přispívají k poklesu ceny ropy jsme se pro naše čtenáře dočetli v britských novinách Financial Times.

Financial Times. Bitva mezi OPEC a břidlicemi pokračuje, konstatuje v souvislosti s cenami ropy na světových trzích ve svém článku britský deník.

Ropa spadla o 10 %, je na nejnižší úrovni od té doby, co OPEC souhlasil se snížení výstupu. Financial Times vytipovaly pět faktorů, které budou určovat, zda se ropa Brent udrží nad 50 dolary za barel.

1.       Břidlice

Jakmile se ceny ropy dostaly nad 50 dolarů za barel, břidlice se masivně vrátila. Po dvou letech snižování, oznámila Americká energetická agentura navýšení výstupu o 300 000 barelů na 9,2 milionů barelů za den. Průmyslu se podařilo snížit náklady a zvýšit efektivitu.

Rychlost obnovy břidlic ukazuje, že průmysl se musí přizpůsobovat dlouhodobým strukturálním posunům. Ale i jiní těžaři, jako ropné písky v Kanadě, uspěli v redukci nákladů.

2.       OPEC

Silnější americká produkce je pro OPEC velkou hrozbou. Ceny sice vzrostly díky společné akci nejen OPEC, ale i zapojení zemí mimo kartel, např. Ruska. OPEC tak bude mít, navzdory dobré míře dodržování dohody, 25. května těžké rozhodování.

Je možné pokles těžby prodloužit, což by mohlo vést ke snížení zásob. A nebo se mohou dohodnout na ještě silnějším omezení těžby, aby se cena dále zvýšila. To by ovšem znamenalo předat část tržního podílu jiným zemím. Nebo je zde i varianta celkového návratu k cenové válce všech proti všem. Zatím se zdá být nejpravděpodobnější první varianta. Postoj Ruska je ovšem prozatím spíše vlažný.

3.       Zásoby

Největším krátkodobým problémem OPECu jsou rostoucí zásoby v USA. USA jsou navíc stále největší spotřebitel ropy, a je tak klíčovým bitevním polem mezi břidlicemi a OPEC.

4.       Hedgeové fondy

Investoři vsadili masivně na rostoucí ceny, ale protože se růst cen zastavil tak své pozice obracejí.

5.       Poptávka

Zatímco nabídková strana je hodně dynamická, poptávková je poněkud přehlednější a pro OPEC také příznivější. Jsou zvýšeny odhady a očekává se růst o téměř 1,3 milionů barelů za den na průměrných 96,3 mb/d. Někteří sice vidí za poptávkou po elektrických autech už vrchol poptávky na dosah, ale jiní jsou skeptičtější.

Analytici Morgan Stanley připomněli, že ročně je zde o 40 milionů více aut netto. Už jen to znamená nárůst o 600 000 barelů za den. A jsou tu i letadla, lodní doprava a petrochemický průmysl. „Ropa je zralá technologie a efektivita se zlepšuje, ale „peak demand (vrchol poptávka) je ještě daleko.“

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.