Havárie na Bosporu. Pokračování…

Jaroslav Bašta aktualizuje nejnovější informace ohledně potopené výzvědné lodi Ruska v Bosporu.

Jak se dalo očekávat, o potopení rozvědného plavidla Černomořské flotily RF Liman přicházejí další podrobnosti. Zdá se, že některé zveřejněné údaje představovaly záměrné desinformace, takže další průběh událostí bude ještě zajímavý.

Shrňme známá fakta: ke srážce Limanu s nákladní lodí Yozarsif – H došlo 27.4. v 11 53 moskevského času 37 kilometrů severozápadně od majáku Rumeli – Feneri označujícím vjezd do Bosporu. Vojenské plavidlo utrpělo vážné poškození a v 14 48 se potopilo. Loď na převoz skotu plující pod vlajkou Toga a náležící libanonské firmě vyvázla bez úhony a pomohla zachránit část ze 78 členné posádky. Ostatním pomohla turecká pobřežní stráž, na místo přiletěl i záchranný letoun Černomořské flotily a nákladní loď Ulus Star plující z Astrachaně do italské Ravenny odvezla ruské námořníky do Sevastopolu.

Dle oficiálních prvotních informací osádka Limanu dle instrukcí zničila unikátní radiotechnické a hydroakustické vybavení, dokonce se média dozvěděla, o jaké typy šlo. Po bližším ohledání místa havárie se tyto informace změnily. Výzvědné plavidlo totiž neleží v hloubce 1000 metrů, jak se původně předpokládalo, ale v pouhých 90 metrech a Rusové se obávají, že se velmi rychle rozpoutá „hon za pokladem“, protože taková příležitost se něco dozvědět o nových ruských vojenských technologiích se naskytla poprvé.

Liman byl jednou ze tří špionážních lodí kotvících v Sevastopolu, o jeho minulosti prozradili pouze to, že v roce 1999 operoval v Jaderském moři v době operace NATO proti Jugoslávii. Zřejmě i na své poslední plavbě se zajímal o rumunské vojenské objekty na pobřeží Černého moře, na nichž jsou i američtí vojáci. Dá se proto očekávat, že kolem vraku příhodně ležícím na okraji šelfu bude ještě docela rušno.

Rušno je i na ruském Dálném Východě. Jak prozradil Viktor Ozerov, předseda výboru pro obranu Rady federace, tamní síly protiletadlové obrany byly uvedeny do stavu bojové pohotovosti v souvislosti se severokorejskou krizí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.