Návrh příkazu ohledně NAFTA ukazuje na tvrdší americký postoj vůči obchodním partnerům

Financial Times. Donald Trump chce zrušit, nebo znovu vyjednat dohody, které nezvyšují americký růst, nesnižují americký obchodní deficit, nebo nepřispívají k vyšším americkým mzdám, ukazuje uniklý návrh exekutivního příkazu, který získaly Financial Times.

Údajně tento příkaz plánoval Trump podepsat v sobotu před jeho obratem o 180 stupňů. Obsahuje nutnost informovat Mexiko a Kanadu pět dní před americkým záměrem z dohody NAFTA odejít. V dokumentu je uvedeno, že NAFTA může „za masivní transfer bohatství“ z USA, ztrátu asi 700 000 pracovních míst a celkový obchodní deficit s Mexikem ve výši 1 bilionu dolarů. NAFTA také může za vlny nelegální migrace z Mexika do USA.

Trump ovšem tento týden změnil svůj kurz a místo toho oznámil, že se bude snažit dohodu znovu vyjednat, i když stále hrozí, že se z jednání může stáhnout, když nebude dosaženo „férové dohody.“ Ovšem návrh onoho příkazu ukazuje vysokou laťku pro dohody a navíc v něm zní ostrý tón. A také stanovuje ono „America first“ jako cíl pro všechny další dohody, které mají USA s 18 zeměmi mimo NAFTA, např. s Austrálií, Kolumbií, Jižní Koreou či Singapurem. Trump znovu zopakoval svou kritiku vůči dohodě s Jižní Koreou s tím, že se jedná o „strašnou dohodu“ a „jednosměrku.“

Jakákoliv dohoda podepsaná USA by měla „zvýšit americký růst“ a americké mzdy a také přispět k poklesu obchodního deficitu, který mají USA se světem od 70. let, říká návrh příkazu. Také by mělo dojít k posílení americké zpracovatelské a obranné průmyslové báze. A politikou administrativy je znovu vyjednat, nebo se stáhnout z jakékoliv obchodní dohody, které neslouží zájmům USA. NAFTA prý žádná z kritérií nesplňuje. NAFTA jen „podporuje masivní transfer bohatství, odchod továren z našich břehů, následné vlny nelegální migrace a nárůst amerického obchodního deficitu,“ je napsáno v příkazu. Navíc také tvrdí, že Kanada zneužívá americký mléčný průmysl a dřevozpracující odvětví.

Zdá se, že Trumpovo rozhodnutí nakonec příkaz nepodepsat přišlo po intervenci pro-podnikatelské lobby, která usiluje spíše o nové vyjednání dohody. Týká se tedy Wilbura Rosse, i Sonny Perduea, kteří tvrdili, že stáhnutí se z NAFTA by mělo za následek ztrátu pracovních míst v zemědělských státech. Ale sám příkaz i to, že od jeho podepsání byl jen krůček, ukazuje na vliv ekonomických nacionalistů jako Peter Navarra, čínského jestřába. Kritici podotýkají, že se nejedná o rozumnou ekonomii a spíše to celé připomíná obžalobu.

Ross nakonec potvrdil, že studie pro nové jednání bude „detailní a systematickou revizí toho, co se pokazilo u předchozích dohod a základ bude v tom, jak je napravit. Hlavní zprávou Trumpova vítězství, je podle Rosse to, že „voliči mají plné zuby toho, aby jejich pracovní místa odcházela do zahraničí a je na čase tyto věci spravit.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.