Rusko požaduje velké výplaty dividend od státem vlastněných firem

Financial Times. Krok, který má podporu Putina, vedl ke zvýšení cen akcií a je zaměřena na zalátání děr v rozpočtu, informovaly noviny Financial Times.  

Rusko požaduje, aby jeho státem vlastněné firmy vyplatily polovinu zisku tento rok v dividendách. Jedná se o další pokus vlády zmáčknout firmy jako Gazprom, Rosněft a Aeroflot či Alrosa, aby zalátaly díry ve federálním rozpočtu. Akcie těchto firem po vydaném dekretu vzrostly.

Dekret, podepsaný premiérem Medveděvem, má podobný požadavek jako minulý, kdy byl ovšem přehlédnut. Ale analytici očekávají tento rok široké přijetí příkazu, neboť jednání se povedou na základě jedna firma po druhé.

Rosněft, největší ruská ropná firma, uvedla, že plánuje letos vyplatit 35 % svých výdělků ve formě dividend. Očekává se, že firma dostane výjimku kvůli své zvláštní holdingové struktuře, která znamená, že vláda nedrží kontrolní podíl přímo.

Nařízení je skvělou zprávou pro soukromé akcionáře, protože jinak by tyto firmy tolik svých zisků nerozdělily. Je ovšem možné, že se některé firmy pokusí najít cesty, jak výplatu snížit žádostí o zvláštní výjimku. Gazprom např. uvedl, že chce vyplatit 7,89 rublu na akcii, což je méně než 50 % v příkazu. Tyto peníze jsou přitom pro ruský federální rozpočet klíčové, protože byl zasažen jak recesí, tak propadem dlouhodobých cen ropy a zemního plynu a také sankcemi ze strany USA a EU, které dopadly i na největší firmy země. Odhady uváděly, že by dividendy mohly přinést dodatečné příjmy do rozpočtu až ve výši 110 mld. rublů (tedy 1,9 mld. dolarů).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.