Trumpův daňový plán zvýhodňuje nejbohatší Američany

Financial Times. Návrh by přesunul biliony dolarů k nejbohatší skupině na dalších deset let, napsaly britské noviny Financial Times.

Americký ministr financí Mnuchin ujistil voliče ještě předtím než se ujal úřadu. Prý nebudou žádné absolutní škrty pro bohaté Američany. A zdá se, že už toto po sto dnech Trumpova prezidentování neplatí.

Je jasné, že prezidentův daňový návrh, nabídne naopak štědré benefity pro ty nejbohatší, včetně jeho vlastní rodiny. Odhady říkají, že nejbohatší 0,1 % by získalo daňovou úlevu ve výši 14 % příjmů po zdanění. Mnohem více, než ostatní příjmové skupiny.

To ale také znamená, že takový návrh bude jen těžko získávat podporu z obou stran. A to bylo zásadní pro poslední významný daňový balíček z roku 1986. bez hlasů demokratů, bude potřeba mít mezi Republikány téměř jednotu, aby zákon prošel Kongresem.

Demokraté se obávají, že Mnuchin nedokáže zajistit, aby střední třída nakonec neplatila víc. Nedostatek detailů vyvolává skepticismus. Jeden z demokratů uvedl, že „tento nemorální daňový návrh vyústí ve škrty pro 1 procento, konflikty pro prezidenta, rostoucí dluh pro USA a drobky pro pracující lid.“

Administrativa zdůrazňovala, že chce hlavně škrty pro střední třídu, a i ty se dají v návrhu najít, např. zvýšení nezdanitelného minima. I když chybí detaily, kritici už teď namítají, ať se sazby pro fyzické osoby posunout jakkoliv, budou to jen maličkosti ve srovnání s úlevou pro nejbohatší.

Přední podnikatelé ovšem Trumpův návrh vítají. Předseda americké obchodní komory tento krok vítá jako nástroj zvýšení růstu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.