Mexiko Američanům: berte nás jako partnery proti čínským nízko-nákladovým výrobcům

Financial Times. Mexiko vyzvalo Donalda Trumpa, aby využil části z dohody TPP a z Kanady, USA a Mexika tak vytvořil silnou základnu zpracovatelského průmyslu, která půjde proti nízko-nákladové čínské produkci.

Mexický ministr pro ekonomiky navrhnul, aby se k novému vyjednání NAFTA, ke které se přihlásil americký prezident, využily části v odmítnuté Transpacifické dohodě.

Podle mexického ministra by využití částí z TPP znamenalo pro Trumpa rychlé vítězství v oblasti obchodu.

Jeho návrh znamená, že by Spojené státy neměly Mexiko vnímat jako rivala, s nímž mají deficit obchodu, ale jako partnera proti levné čínské produkci.

„Máme výtek, že krademe Američanům pracovní místa už plné zuby“, přiznal. „Místo toho by Američané měli uznat, že my jsme právě součástí řešení, které drží americkou konkurenceschopnost tváří tvář Číně.“  

Uvedl také, že místo bojů by se země spíše měly spojit vůči budoucím výzvám jako digitalizace a robotizace.

Mexický ministr uvedl, že jednání by se mohla soustředit na body sjednané během příprav TPP jako např. biotechnologie, pracovní regulace či duševní vlastnictví. Americké firmy by mohly získat přístup do sektorů v Mexiku nedávno reformovaných jako např. energetika či telekomunikace.

Mexická vláda chce dosáhnout dohody do konce prosince i vzhledem k volbám v polovině roku 2018. Zdá se to být ambiciózní cíl, protože Bílý dům ještě musí informovat Kongres o nových cílech ve vyjednávání NAFTA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.