Generační propast v Británii: Labouristé by konzervativce jasně porazili, ale jen u voličů pod 40 let

The Independent. Labouristé vedou před konzervativci, ale jen u voličů pod 40 let. V celkových průzkumech ovšem za konzervativci zaostává o více než 20 procentních bodů. Napsaly o tom noviny The Independent.

Obrovský průzkum s téměř 13 000 respondenty provedený YouGov ukázal, že Jeremy Corbyn by směřoval do Downing Street, kdyby ovšem volby rozhodovali jen voliči mezi 18-40 lety.

Labouristé jsou populární hlavně u žen pod 40 let. Ty by z e42 % volily Corbyna, z 27 % Theresu Mayovou. A 12 % by podpořilo liberální demokraty. Muži pod 40 také podporují Labouristickou stranu, ale těsněji –  32 % pro Corbyna, 31 % pro konzervativce, 18 % pro liberální demokraty.

Celkově Labour zaostává, důvodem je jak obrovská generační propast, tak i očekávaná nižší volební účast u mladých voličů.

Celkové preference tohoto průzkumu říkají, že 44 % jde za konzervativci, 25 % pro Labouristickou stranu, UKIP by získal 9 %, Liberální demokraté 12 % a Zelení 3 %.

Hlavním důvodem rozdílu je, že ti, kterým je pod 40 let, nechodí tolik k volbám. Jen 40% mladé skupiny uvedlo, že „určitě půjde volit“, kdežto u té starší to bylo 64 %.

Rozdíl v průzkumech zrcadlí i rozdíl v případě referenda o EU, kdy starší voliči vytáhli Británii z EU proti převažující vůli mladých voličů.

Mladí a starší voliči ale takto nebyli vždy rozděleni. Například v roce 1979 Margaret Thatcherová přilákala i mladé voliče – v daném roce to bylo 42 % mladých ve věku 18-24 let.

Podpora konzervativců byla v té době hodně silná u žen střední třídy – zrcadlo dnešní situace, kdy ženy spíše inklinují k Labouristické straně.

Vlastnictví bytu či domu se zdá být dobrým ukazatelem toho, jak bude dotyčná osoba volit. Starší voliči mají spíše svou vlastní nemovitost, zatímco mladí si ji nemohou dovolit – a propast se dále zvětšuje.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.