Merkelová jednala s Putinem. Normandský formát nemá alternativu, shodli se oba znovu

AP. Interfax. Reuters. Německá kancléřka po dvou letech přiletěla do Soči na jednání s ruským rezidentem Vladimirem Putinem. Podle vyjádření obou státníků na tiskové konferenci byly tématy jednání vedle Sýrie, také Ukrajina, údajné ruské vměšování do voleb anebo otázka lidských práv homosexuálů v Čečensku.

Německá kancléřka řekla, že si má jistotu, že žádná dezinformační kampaň neohrozí volby v Německu letos na podzim. Jak řekla, Berlín by přijal v případě pokusů o zahraniční vměšování do voleb rozhodné kroky a přidala k tomu, že je dobře známo, že „hybridní zbraně hrají roli v ruské vojenské doktríně.

Vladimir Putin odmítl, že by se Rusko vměšovalo do voleb v USA a nazval podobná obvinění jako „pomluvy“, které jsou součástí domácích politických bojů v USA.

Podle slov německé kancléřky není práce normandského formátu, ve kterém se hledá řešení pro ukrajinskou krizi uspokojivé. Nicméně je to podle jejích slov nejlepší fórum pro rozhovory ohledně situace na východě Ukrajiny. Vladimir Putin její slova v reakci potvrdil. Ani z ruské strany není důvod pro nový, alternativní formát jednání, řekl.

Merkelová také přiznala, že mezi oběma stranami pokračují zásadní rozdíly v názoru na to, jak krize vznikla. Podle jejích slov Německo dále věří v demokratickou legitimitu vlády na Ukrajině. Jak řekla: „Máme rozdílné názory na zdroje konfliktu.“ Podle agentury Reuters Merkelová ale zdůraznila potřebu dalšího dialogu: „Vždycky jsem toho názoru, že i když existují v některých oblastech vážné rozdíly v názorech, rozhovor musí pokračovat. Musíme pokračovat, jinak upadneme do ticha a potom je tam stále méně a méně porozumění.“

Přidala k tomu, že všechny strany nicméně mají zájem na prevenci další eskalace konflikty a že normandský formát v tomto ohledu přispěl.  Kancléřka kritizovala situaci na východní Ukrajině, kde podle ní dochází k zabírání majetků a hospodářské blokádě. Putin v reakci odmítl, že by docházelo ke svévolnému zabírání majetků. Jde podle něj o zavedení dočasné správy, která je odpovědí na blokádu ze strany Ukrajiny.

Kancléřka Merkelová také vyzvala Putina k tomu, aby použil svůj vliv a pomohl v ochraně práv homosexuálů v Čečensku jako reakce na zprávy, které se v posledních týdnech objevily o jejich perzekuci v čečenských věznicích. O totéž žádala německá kancléřka Putina také v případě Svědků Jehovových a zdůraznila také význam neziskových organizací pro občanskou společnost.

Vladimir Putin ohledně reakcí ruských bezpečnostních složek na demonstrace, řekl, že se podle něj ruské bezpečnostní složky chovají „mnohem zdrženlivěji, než v jiných zemích Evropy“. O jakých zemích mluví, ruský prezident neřekl.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.