Rusko odmítlo předvolání Michaila Gorbačova před litevský soud

Interfax. Rusko odmítlo poskytnout právní pomoc Litvě při předvolání bývalého prezidenta SSSR Michaila Gorbačova před soud jako zvláštního svědka. Litevský soud předvolal M. Gorbačova v rámci projednávání případu, který se týká událostí 13. ledna 1991 v Litvě. Tehdy došlo v hlavním městě tehdejší sovětské republiky k násilným střetům a střelbě do lidí u televizní věže ve Vilniusu.

Ruská strana odmítla právní pomoc v souladu s odstavcem společné odhody, podle kterého se každá strana dohody může pomoc odmítnout v případě, že věc může poškodit její suverenitu, bezpečnost nebo je proti základním ústavním principům země.

Michail Gorbačov se už letos v lednu vyjádřil v tom smyslu, že nemá v plánu se soudního procesu v Litvě účastnit. Jak řekl, „K tomu, co jsem už řekl dříve k této otázce, nemám co dodat.“

Litevský soud se případem zabývá od října 2016 na návrh jednoho ze synů zemřelého v době lednových událostí roku 1991. Michail Gorbačov v minulosti opakovaně odmítl, že by dal rozkaz ke střelbě do lidí ve Vilniuse. Litevský soud předvolal Gorbačova jako zvláštního svědka, tj. svědka, který by měl svědčit o svých krocích, ale neexistuje dost důkazů na to, aby byl z něčeho obviněn.

K této situaci nedošlo poprvé. Už před pěti lety odmítla ruská strana právní asistenci litevským orgánům.

Soudní proces v Litvě se týká události 13. ledna 1991, kdy při střetech mezi Rudou armádou a dalšími bezpečnostními složkami a demonstranty u televizní věže v hlavním městě Vilniusu zemřelo 14 lidí, 31 bylo těžce zraněných a více, jak 1000 lidí bylo lehce zraněno. Jedná se o jeden z největších soudních případů v dějinách země. Bylo při něm obviněno více než 60 lidí, přes 1000 bylo vyslechnuto jako svědci a případ má na 700 svazků. Kolem 60 lidí jsou obviněni z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Už v roce 1999 litevský soud odsoudil celkem 6 lidí k odnětí svobody za vytvoření protistátních organizací.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.