Důsledky dohody OPEC: Saúdská Arábie ztrácí podíl vůči Iránu a Iráku

Oilprice.com. Od začátku, kdy OPEC snížil těžbu, se analytici zajímali především o to, jak zareaguje americká břidlice vzhledem ke stabilnějším a vyšším cenám. Očekávalo se, že si sebere část tržního podílu kartelu.

A tato válka o tržní podíl probíhá i na úrovni OPEC. Je to již klasická situace a ani nyní to není jiné.

Saúdská Arábie, největší producent a de facto lídr skupiny ztrácí tržní podíl, zatímco vítězi snížení těžby se prozatím zdají být Irán a Irák.

Saúdové si tohoto nebezpečí, že by dohodou OPEC mohli přijít o část tržního podílu, byli vědomi, ale vybrali si variantu vyšších a stabilních cen. Dohoda povolila Iránu o něco zvýšit jeho výstup. Saúdové také počítali s tím, že Irák zřejmě snížení plně nedodrží.

Nízké ceny v delším časovém období vedly v Saúdské Arábii ke značnému deficitu. Země musela čerpat své rezervy.

Saúdové potřebují vyšší ceny ropy, pokud stále ještě plánují tržní ohodnocení Saudi Aramco okolo 1 bilionů dolarů, nemluvě o dvou bilionech, které jako číslo uvedl korunní princ Mohamed bin Salmán.

Pro tento rok počítají Saúdové s vyššími příjmy z ropy o 46 %.

Saúdové snížili těžbu o 486 000 barelů až směrem ke stropu 10,058 mb/d. Irák, který je druhým největším těžařem OPEC slíbil snížení o 210 000 barelů na celkem 4,351 mb/d. Irán, třetí v pořadí a významný rival Saúdské Arábie, dostal povolení zvýšit výstup na 3,797 mb/d.

Saúdové škrty nejen dodrželi, ale ještě i překonali. Výstup je stále pod 10 mb/d a to již od ledna. Irán těží a již v únoru překročil svou kvótu. No a Irák škrty nedodržel, jak ukazují dostupná data.

Irán a Irák se totiž dívají za období snížení těžby a plánují zvýšit výstup, což je vede k využití současné disciplinované pozice Saúdské Arábie.

Saúdové o udržení tržního podílu bojují a snižují cenu Arab Light pro Asii na dva měsíce. Snaží se také nalákat kupující z evropských trhů změnou cenové politiky, která by měla umožnit snazší hedgeování.

Vyšší ceny zatím Saúdům pomáhají, což měla potvrdit zpráva o návratu benefitů pro státní zaměstnance.

Nyní panují očekávání, zda se podaří v rámci OPEC schválit pokračování poklesu těžby i na druhou polovinu roku. Zdá se, že zatím existuje konsenzus o prodloužení poklesu za rámec června, ale bezesporu bude následovat řada jednání, také s Ruskem.

Saúdové budou zřejmě požadovat, aby Irán také snížil těžbu a také, aby se členové jako Irák zařadili a chovali disciplinovaně. Irán zřejmě neustoupí, neboť se vrací na tržní podíl, který měl před zavedením západních sankcí, takže Saúdové budou mít problém takovou dohodu prosadit. Nakonec ale tváří v tvář klesajícím cenám je možné, že si Saúdové vyberou vyšší ceny na úkor tržního podílu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.