Od migrace po EU. Jaké jsou hlavní rozdíly v programech Macrona a Le Penové

Zpráva dne: Jaké jsou hlavní rozdíly a některé shody mezi kandidáty druhého kola prezidentských voleb ve Francii?

Emmanuel Macron a Marine Le Penová jsou kandidáti, z nichž každý nabízí voličům obnovu francouzské politiky. Nicméně oba se také během kampaně střetávají s odlišnými názory na řadu problémů, kterých země čelí. Na programy obou kandidátů se blíže podívaly Financial Times.

Marine Le Penová z Národní fronty postavila svůj program na populistické, anti-imigrační platformě, která upřednostnila státní protekcionismus před hospodářským liberalismem. Emmanuel Macron si vypůjčil z levice problémy sociálního zabezpečení, ale jeho pro-podnikatelská platforma je napravo od socialistické ortodoxie, konstatuje FT.

Odlišné názory oba kandidáti zastávají v otázce Evropské unie, migrace, státního rozpočtu, obchodu a také bezpečnosti.

Evropská unie

Největší kontrast je mezi oběma kandidáty v otázce EU. Macron je pro-evropský a požaduje větší kooperaci EU na fiskální a sociální regulaci. Zatímco Le Penová zastává euroskeptické názory. Chce Francii venku z eurozóny a nově vyjednat evropská pravidla pro volný pohyb osob.

Rozpočet

V případě státního rozpočtu slibují oba, Macron i Le Penová, posílení francouzského sociálního státu. Le Penová slibuje snížení daní pro domácnosti a více sociálních benefitů pro pracující. Zdroje na tyto výdaje bude Le Penová hledat v snížení migrace a stažením prostředků z EU.

Macron naopak slibuje, že během pěti let ušetří pomocí škrtů 60 miliard, přinese 50 miliard stimulačního balíčku, ale rozšíří také sociální stát. Zároveň slibuje, že bude držet deficit rozpočtu pod 3 % a propustí celkem 50 tisíc státních zaměstnanců.

Imigrace

Imigrační téma oba kandidáty rovněž rozděluje: Macron dává přednost politice přijímání uprchlíků, kteří potřebují ochranu a většího důrazu na průběh a efektivitu azylové řízení v době 6 měsíců. Ti z azylantů, kteří nejsou v bezprostředním ohrožení by podle Macrona měli být vráceni domů.

Marine Le Penová chce omezit imigraci do Francie o 80 %, na 10 tisíc lidí ročně ročně, a zavést daň pro zaměstnavatele cizinců. Do jejího programu také patří přísnější podmínky pro získání francouzské občanství.

Pracovní reforma a obchod

Pracovní reforma patří k důležitým tématům volební kampaně. Le Penová slibuje udržet 35 hodinový týden a snížit věk odchodu do penze z 62 let na 60 let, Macron naproti tomu nechce snižovat věk penze, ale souhlasí s 35 pracovním týdnem. Chce také více flexibility ohledně přesčasů.

V otázce obchodu se oba kandidáti značně rozcházejí: Macron podporuje obchodní dohody jako je CETA. Vedle toho chce hlubší spolupráci v EU a vytvoření „protektivní Evropy“. Le Penová je zastánkyně „inteligentního protekcionismu“, který by zvýhodnil francouzské podniky. Navrhuje 3% daň z dovozů a upřednostňování francouzských společností.

Bezpečnost a obrana

Bezpečnost a obrana jsou další téma kampaně. Macron navrhuje zvýšení výdajů na obranu v hodnotě 2 % HDP a nárůst policejních jednotek. Jeho cílem je „zabít ISIS“ ve větší kooperaci se Spojenými státy. Naopak Le Penová chce odejít z NATO, zvýšit výdaje na obranu na 3 % HDP a znovuzavést povinnou vojenskou službu. Podporuje spolupráci s Ruskem s tím, že Moskva je důležitý hráč pro porážku ISIS na Středním východě.

Update předvolebních odhadů

Poslední dostupný výzkum společnosti OpinionWay ukazuje, že preference jsou na straně centristického kandidáta Emmanuela Macrona. Podle volebního modelu by ho 3. května podpořilo 60 % potenciálních voličů. Marine Le Pen by získala 40 % potenciálních hlasů. V šetření nejsou promítnuty výsledky středeční televizní debaty mezi Macronem a Le Penovou.

Ilustrační obrázek: Autor: Marianne Casamance – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58464558

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.