FED vnímá zpomalení americké ekonomiky jako dočasné

Financial Times. Americký FED zatím úrokové sazby nezvýšil, napsaly Financial Times.

FED uvedl, že současné zpomalení americké ekonomiky chápe jako dočasné a že zůstává na cestě ke zvýšení krátkodobých úrokových sazeb v červnu.

Janet Yellenová přiznala, že růst spotřeby domácností byl je skrovný, ale že základní hodnoty za spotřebou jsou dobré.

Americký růst zpomalil na pouhých 0,7 %, i když podle údajů z trhu práce směřuje k plné zaměstnanosti. Očekávání jsou pozitivní, FED počítá s tím, že toto ekonomické zpomalení bylo jen přechodné a že inflace se bude postupně stabilizovat kolem svého cíle 2 %. FED tedy čísla HDP poněkud bagatelizoval. FED zdůraznil pozitivní vývoj na trhu práce.

FED zvýšil sazby v březnu a očekávají se ještě letos další dvě zvýšení. Pravděpodobnost červnového zvýšení je podle investorů 94 %.

Kromě aktuálního ekonomického výhledu FED také probíral, jak znovu zmenšit svou rozvahu, která se zvýšila krizovými intervencemi na 4,5 bilionu dolarů. Bilance FEDu se zvýšila, když nakupoval vládní cenné papíry i cenné papíry spojené s hypotékami. FED oznámil, že bude držbu svých aktiv v průběhu roku snižovat, pokud se ekonomika  bude vyvíjet pozitivně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.